קושיות והערות על שיעור היום - מסכת נדרים

קושיות והערות בלימוד הגמרא

די אחראים: אחראי,גבאי ביהמד

אוועטאר
פייערמאן
שר חמש מאות
תגובות: 730
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יוני 05, 2016 10:57 pm

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך פייערמאן »

אוהבך האט געשריבן:
מונאוויטש האט געשריבן:דף צ: מתני': בראשונה היו אומרים שלש נשים יוצאות ונוטלות כתובה, האומרת טמאה אני לך... חזרו לומר שלא תהא אשה נותנת עיניה באחר ומקלקלת על בעלה, אלא האומרת טמאה אני לך תביא ראיה לדבריה.

דער ר"ן (ד"ה ואיכא למידק) טוט אויף אז דערפאר איז אן אשת כהן שאומרת טמאה אני לך מותרת לבעלה, משום דאפקעינהו רבנן לקדושי מעיקרא ונמצא שבשעה שנאנסה איז זי נאך געווען א פנויה. לפי זה מוז מען לכאורה זאגן אז אויב דער כהן וויל בלייבן וואוינען מיט זיין פרוי וועט ער מוזן געבן א פרישע קידושין.

כבר דנו בזה. מה שמעניין יותר היא הריטב"א בקידושין כמדומה ו: שמי שיש לו תחיית המתים צריך ליתן קידושין מחדש..;
וכן נהג הבעל עמק התשובה, כשעמד אחרי ההתקף לב.

מה ענין שמיטה אצל הר סיני? באפקעינהו נתבטלו הקידושין למפרע מפני שקידש ע"ד חכמים והוה כמי שקידש על תנאי, או מפני שהחכמים עקרו הקידושין אלמפרע, ואין לזה שייכות לענין אם קידושין נתבטלו כשאדם מת.

ולשאלת הרב מונאוויטש, ראה מה שכתב הישמח משה בשו"ת השיב משה סי' ע"ח, וכן נתקשה בזה הכסף נבחר ערך אפקעינהו אות י"א, וכן השואל ומשיב בספרו יד שאול סי' רל"ד ס"ק ל', וכן הגאון ר' שלמה איגר בספר העיקרים עיקר איסורי כהונה אשכול ג', וראה עוד בחת"ס כאן ובקהילות יעקב כתובות סי' י"א.
אוהבך
שר חמישים ומאתים
תגובות: 278
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג אוגוסט 27, 2017 5:44 pm

• ציטיר

תגובה דורך אוהבך »

פייערמאן האט געשריבן:
אוהבך האט געשריבן:
מונאוויטש האט געשריבן:דף צ: מתני': בראשונה היו אומרים שלש נשים יוצאות ונוטלות כתובה, האומרת טמאה אני לך... חזרו לומר שלא תהא אשה נותנת עיניה באחר ומקלקלת על בעלה, אלא האומרת טמאה אני לך תביא ראיה לדבריה.

דער ר"ן (ד"ה ואיכא למידק) טוט אויף אז דערפאר איז אן אשת כהן שאומרת טמאה אני לך מותרת לבעלה, משום דאפקעינהו רבנן לקדושי מעיקרא ונמצא שבשעה שנאנסה איז זי נאך געווען א פנויה. לפי זה מוז מען לכאורה זאגן אז אויב דער כהן וויל בלייבן וואוינען מיט זיין פרוי וועט ער מוזן געבן א פרישע קידושין.

כבר דנו בזה. מה שמעניין יותר היא הריטב"א בקידושין כמדומה ו: שמי שיש לו תחיית המתים צריך ליתן קידושין מחדש..;

מה ענין שמיטה אצל הר סיני? באפקעינהו נתבטלו הקידושין למפרע מפני שקידש ע"ד חכמים והוה כמי שקידש על תנאי, או מפני שהחכמים עקרו הקידושין אלמפרע, ואין לזה שייכות לענין אם קידושין נתבטלו כשאדם מת.

ולשאלת הרב מונאוויטש, ראה מה שכתב הישמח משה בשו"ת השיב משה סי' ע"ח, וכן נתקשה בזה הכסף נבחר ערך אפקעינהו אות י"א, וכן השואל ומשיב בספרו יד שאול סי' רל"ד ס"ק ל', וכן הגאון ר' שלמה איגר בספר העיקרים עיקר איסורי כהונה אשכול ג', וראה עוד בחת"ס כאן ובקהילות יעקב כתובות סי' י"א.

כ'האב מיך באצויגן אויף די אינטעסאנטע חלק פון א פאל וואס מ'דארף איבער געבן קידושין: "ומה שמעניין יותר..", נישט טאקע אויף די סוגיא דא.
אוהבך
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך אוהבך »

אוהבך האט געשריבן:
פייערמאן האט געשריבן:
אוהבך האט געשריבן:

כ'האב מיך באצויגן אויף די אינטעסאנטע חלק פון א פאל וואס מ'דארף איבער געבן קידושין: "ומה שמעניין יותר..", נישט טאקע אויף די סוגיא דא.

אזוי זיס.. אלעס.. חוץ די מפרשים אליינס אויפן פלאץ..
קרן אורה און שלמי נדרים דארט אוין פלאץ דף צ עמוד ב.
אוועטאר
פייערמאן
שר חמש מאות
תגובות: 730
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יוני 05, 2016 10:57 pm

• ציטיר

תגובה דורך פייערמאן »

דער קרן אורה פרעגט נישט דאס, נאר אן אנדערע קושיא, אמאי אינה אוכלת בתרומה, און דער שלמי נדרים פרעגט עס נישט אליין, ער איז מציין צום יד שאול שציינתי.
אוהבך
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך אוהבך »

עי' אוצר מפרשי התלמוד גיטין לג:
אוועטאר
מונאוויטש
שר האלפיים
תגובות: 2902
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג נאוועמבער 22, 2015 6:08 pm

• ציטיר

תגובה דורך מונאוויטש »

יש"כ אוהבך, פייערמאן פאר די מראי מקומות. מיר וועלן מעיין זיין אי"ה.
אוהבך
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך אוהבך »

בראשית ברא האט געשריבן:בענין זה עיי' פתחי תשובה בסי' יז

נכון.
שרייב תגובה

צוריק צו “סוגיות הש"ס”