מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

זכרונות פון די פארגאנגענע יארן

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים
תגובות: 8389
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג אפריל 07, 2019 3:21 pm

מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך תרמב »

איך האב ביי מיר פארשריבן אסאך בלעטער פון זכרונות אפשר זאל איך ארויפברענגען דא אביסל

אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

Re: ציווישן מיר און מי"ר: זכרונות פון מיר'ע ישיבה...

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

די צייטן אין ירושלים זענען מיינע זיסטע זכרונות דערווייל.... עס איז געווען פרעשער פרי, און מ'האט נאך געהאט א ישיבה אויך ווי מ'האט געקענט האקן שטיקער אז מ'האט געוואלט.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום א פרשת לך לך

היום יום גדול אצלי היות התחלתי הזמן החורף דשנת תש.. לפ"ק בישיבת מיר עיה"ק ירושלים תובב"א אני יושב לעת עתה לאחורי בית המדרש דקהל פינסק קרלין בתחילת סדר הצהרים על גמ’ מס’ יבמות , להרבה בחורים היום הזה פירוש התחלה חדשה במדינה חדשה ובישיבה חדשה, אבל אצלי זה אינו היום הראשון שלי כאן אלא עתה נסתיים שני חדשים מאז שהפרדתי מחברים וממשפחתי האהובה לי בעיר ניו יורק אשר במדינת אמריקה ונסעתי לכאן לבלות את ימי בארצנו הקודש על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים עתה יש לי לכתוב ביומן שלי מה שראיתי בעיני ומה ששמעתי בשני החדשים האחרונים, הסיבה למה לא כתבתי בשני חדשים האחרונים הוא שבוודאי כתבתי אלא הגמרא שלי שבה נגנזו את הדפים המכוסים בדיו נגנבו ממנו ומצאתי אותה לאחר כמה ימים של חיפושים נקי מכל הניירות שבתוכו חבל על דאבדין ולא משתכחין עתה רוצה אני למלאות את החיסרון אי"ה אכתוב קצת בכל יום מתוך זכרוני.

ביליתי את ימי אלול תשרי כאן בארצנו הקדושה לאו כולם זוכים לזה תודה להורי שהבינו את הנחיצות של הדבר הזה לשלוח אותי למקום כאלפים מיל רחוק מביתם.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ב פר’ לך לך

נכנסתי לבית מדרש בית שלום עזרת נשים וראיתי שאין די מקום לכולם וזהו בלא הבחורים שלא הגיע אלא מלא בבחורים חדשים וזה מדאיג אותי ביותר חשבתי עצה אבל איני יודע אם טובה הוא שאני ילך לבית מדרש אחר ואבוא אל השיעורים של ר’ איטשע מאיר שטרנבוך אבל לעצה זו צריכים הסכמת החברותא וזה דבר שאין לי לעת עתה.

בשעה שתים יהיה הפגנה מאת העצ’ניקים אנשי הפלג הירושלמי חסידי ר"ש אויערבאך לאור עצירתם של ארבעים וחמש בני ישיבה בכלא בצבאי אצל ההפגנה יחסמו הכבישים וכל העיר ילך חאדאראם, הסיבה למה יש כל כך הרבה בחורים הוא שבתחילה בשבוע העבר בתחילת השבוע נעצרו שני בחורי פונעבי’ז (מהמחבלים כמובן) לכלא הצבאי לאור זה נעשה הפגנות בכל יום ובכל יום נתגברהו המספר של מפגינים, הלכתי בכל יום לראות וזה היה הפאן של בין הזמנים שלי ואצל ההפגנות לא הוכו המשטרה את גופם של המפגינים כהרגלם אלא דחפו אותם מהכביש ואסרו הרבה מהם ביום ה’ היה ההפגנה הגדולה מהם שאסרו כמאתיים איש בירושלים בעצמו ביניהם היה יעקב לעבאוויטש הדר בהדירה שלי היה כל כך אסורים שהוצרכו להביא אוטובוס רגיל להביאם לבית הכלא והאנשים שנעצרו לא היה עצבים אלא השמחה רבה עד כדי כך מי שלא נהג כמו שהמשטרה רצו היו השוטרים אומרים להם שישלחם הביתה ולא ייקחום לכלא !! בין כל כך אסורים של כל השבוע היה הרבה בחורים עריקים בשביל שאינם מתייצבים ללשכת הגיוס ע"פ פקודת ר"ש אורבך במילא נתגדל המספר של בחורים היושבים בכלא הצבאי ל45, תלינו שלטים שכתב עליו ברוך הבא אסיר ציון ובאלונים לכבוד האסיר ציון יעקב לעבאוויטש והיה בשמחה רבה אבל חורט על זה שהזדהה להקצינים ובזה שלחו אותו הביתה ולא הניחו אותו בכלא על שבת קודש.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

עתה אכתוב קצת כמה שורות אודות הימים טובים העעל"ט כדי שלא ישתכח, יום כיפור קטן ער"ח אלול אמרתי ביום בואי לארצה"ק למעלה מהשטיבלאך של בית ישראל לא צמתי עד חצות משום שלא זכרתי בעת שהגעתי לדירתי ושתיתי בצמא ולא אזכרו אותי משום שחברים שלי לא רצה לענות אותי.

במוצאי שבת לפני סליחות הלכתי עם חברי יוסף פריעדמאן ויואלי גערמאן לקבר דוד המלך, גמרנו שם כל ספר תהילם, ואח"כ הלכתי לומר סליחות אצל כ"ק אדמו"ר מתולדות אברהם יצחק, כן התחלתי הימים נוראים אצל אחד מאדמור"י ירושלים, אגב בפרוס ר"ה נכנסתי עם קוויטל אצל האדמורי"ם מתולדות אהרן ותולדות אברהם יצחק, האחרון אמר לי שאתה כבר מבוגר אבותיך הקדושים בגן עדן בודאי יעזור לך בשידוכים, וגם נתן לי בקבק קטן של דבש לכבוד ר"ה, בכל יום אמרתי סליחות בבית המדרש סטמר-יואל סמוך לחצות, שם פגשתי יום אחד את חיים בער מייזלס מזשערסי סיטי שבא לשהות שבת לפני ר"ה אצל הרב אלימלך בידערמאן במירון ויום אחד פגשתי הבחור משה ליכטער נ"י שלמדתי עמו בחדר (בכתה ט’),ער"ה אמרתי סליחות בחצות בבית המדרש מונקאטש (אגב במונקאטש נהגו לומר באשמורת הבוקר).
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום דינסטאג יוני 22, 2021 5:03 pm, פארראכטן געווארן 2 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

ר"ה בלילה התפללתי אצל הגאב"ד ירושלים הגרי"ט ווייס שליט"א, אמרתי לו לשנה טובה (בלי נתינת ידים) פגשתי שם את ש"ב שלום חנניה טענענבוים, ואח"כ הלכתי לאכול הסעודה אצל המשפיע רבי יצחק ראקוב שליט"א, בדרך עצרתי בבית המדרש טאלנא ואמרתי לשנה טובה להאדמו"ר, והוא חילק בקבקי דבש לכולם משם הלכתי לאכול אצל המשפיע, היה הרבה חסידים מחו"ל, איני מבין מה חוו בו שהוא קצת פלאי-פאני, אכלנו שם כל הסימנים שיש במחזור.

ביום ראשון התפללתי בתולדות אברהם יצחק, היה שם מנהג שהיה מוזר אצלי, שהאדמו"ר אמר השטילע שמו"ע בקול רם, וכולם ביחד אתו בלחש, שמעתי שמנהג זה בא מויזניץ שהיה שם הרבה עמי הארץ שלא ידעו להתפלל, היה נצרך שהרבי יאמר בקול רם, אכלתי הסעודה אצל שמעון קרויס.

בלילה התפללתי מעריב בהבית ישראל שטיבלאך, אני הייתי הבעל תפילה, אמרתי לדוד מזמור פסוק בפסוק וכו’, והלכתי לאכול הסעודה בלילה אצל ר’ משה חנון הגבאי של בית מדרש תפארת ירושלים בווארשווא הייזער אכלנו שם עוד הפעם כל הסימנים.

בבוקר התפללתי בתולדות אהרן, אחד מהעסקנים שם נתן לי מקום לשבת, ר' משה קאהן היה בעל תפילה שחרית והרבי מוסף, משום שהיתה ער"ש גמרו בשעה 4:30 (בתולדות אב"י ביום א’ דר"ה גמרו בשעה שש), אכלתי אצל הדומ"ץ של תולדות אהרן רב ברוך יהודה היימליך שליט"א, באנו לביתו לפני שהוא בא הביתה, הדומ"ץ הגיע באמצע אכילת הסעודה שלנו, לאחר מנחה מעריב בסטמר יואל הלכנו לישן, ובשעה 2:00 אכלנו הסעודה בדירתנו, המרק היה קר דהנחנו אותו על הפלטה של הישיבה חוסן יהושע שהיה לה שבת זייגער שכיבויה.

שבת בבוקר לאחר שחרית בהשטיבלאך אכלתי הסעודה אצל אפרים שטערן בעל המפעל עונג שבת ויו"ט לא היה שם די דגים משום שהייתה לאחר ג’ ימי יו"ט אבל הסתדרנו ב"ה, לאחר אכילת של"ס בבית ומנחה מעריב ביואל שמענו הבדלה בחצר של הבית ישראל שטיבלאך.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

סליחות עריו"כ אמרתי כחצות בהמאה שערים שטיבלאך, ואח"כ קניתי תרנגול אצל יואליש קרויס, בבוקר אחר תפילת שחרית נסעתי למירון, לשהות יו"כ אצל התנא אלוקי רשב"י, קודם הלכתי אצל האכסניה בהבית שנשכר על ידי רב פערקוביטש ר"ם בישיבת מיר, ושם פגשתי עם הבה"ח מרדכי שטיין והבה"ח לעפלער, אח"כ הלכתי להמערה לקדם פני התנא ואמרתי תהילים, הסעודות אכלתי אצל רב פערקוביטש.

אח"כ לקחתי היטש ממירון לצפת, נסעתי עם ספרדי זקן שרכבו היה נראה ישן יותר ממנו, שם טבלתי בהמערה שטבל בה האריה"ק זי"ע, אח"כ הוצרכתי להמתין זמן ארוך כשזיע נוטפות מפני, עד שאחד בא לקחת אותי חזרה למירון היה זה אברך (מזרחיסט כנראה).

התפילות עברו בנעימות בהמערה של ר’ שמעון, התפללו נוסח ברסלב, אחר התפילה בלילה רקדו כרגיל בר יוחאי בשמחה רבה, פגשתי שם את י.... ל..... שבא עם חבירו, ודודו א.... ק...., לשהות במירון על יום הקדוש, בבוקר התחילו בשעה מוקדמת והתפללו בלא הפסקות, עד שנעשו הזמן שלהם והם התפללו מעריב, אבל אני ועוד אחרים המתינו על הזמן של ר"ת, אח"כ קדשתי את הלבנה, ושברתי את התענית בחצר של המערה, אח"כ הלכתי לפערקוביטש ואכלתי שם בילקע יבשה משום המנהג שבו, ושם פגשתי בזקן אחד מקרית יואל בשם א.... ק..... שנתברר אחר שיחה קצרה שהוא זקנו של חברי החתן ד... ק..... וגם ידע את זקני הרה"ק מ..... זצ"ל והיה אצל הלוויתו, וראה שם את דודי הרה"צ האדמו"ר ר’ ב.... מ.....זצ"ל, נסעתי משם הביתה עם הב’ מרדכי שטיין שבא לישן לדירתי ללילה אחד.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

בין יו"כ לסוכות בנה הבה"ח יעקב לעבאוויטש וחנא פאפנהיים את הסוכה שלנו על המרפסת.

יום ג’ פר’ לך לך

אתמול הגיע רשעות הציונים לחידוש גדול, ששפכו על הציבור המוחים מים צבועים, שיש בו כמקלים שמסריח, ולאחר כמה שעות מתגבר הריח ונודף ריח מהמלבושים וגופם של הקורבנות, וכן נעשה בהדירה שלי, שהבחור יעקב לעבאוויטש השתתף אצל ההפגנה ושפכו עליו מהמים הקלוקל, ובא הביתה וכל הדירה נתמלא עם הריח הקשה, יעקב שמע על הראדיא כמה עצות להסיר הריח, העצות באים מהערבים שהם מלומדים במים זה שבשנים קדמוניות שפכו עליהם הצועה רותחות הזה, עד שאסרו עליהם האו"ם להשתמש במים זו, אבל על החרדים התרו הכל.

אתמול היה יעקב לעבאוויטש בחמה וכעס, וקלל כל הציונים, ובפרט האחראים על מעשה זו, אגב אכתוב, שבעצם אפשר להבין קצת מהלך זו, שעומדים לעת עתה יותר משבוע לאחר שהתחילו ההפגנות, וחוסמים הכבישים, וכל העיר הולך חאדאראם בכל יום ויום, ויושבים בפקק מוסגר בתוך הרכב או בתוך אוטובוס וממתינים שה’ ירחם, והציונים חשבו שזריקת מים מסריחים יסייע לסיים ההפגנות, אפשר להבינם קצת, אספר סיפור ששמעתי מיעקב לעבאוויטש בעצמו שאשה הרה ישבה ברכב על דרך, והדרך היה חסומה לחלוטין, וצעקה צעקות גדולות ומרות על החרדים, ולא הועיל לה כלום להשקיטה בהטענה שהפקק שהוא ישבה אינו שייך להגיוס בני הישיבות, אלא שייכה להנכים שלהם מותר להחסים הכביש, אבל עמכ"ז מסיפור זו רואים עד היכן דברים מגיעים, ולמה מובן הזריקה של חרא על מפגינים ‘נקיים מפשע’, לכא’ לא הופסקו בזה ההפגנות, אלא ההפגנות יעצמו במלא עוזם היום עד שישתחררו האסירי ציון!
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

היום קבלתי חברותא בסדר ראשון שיעור עיון בחור בשם ..... איני יודע לעת עתה שמו הפרטי מחסידי ...... למד בישיבת ...... והוריו גרים בוויליאמסבורג אבל דאנט זשאזש דה בוק ביי איטס קאווער, לאחר צהרים קבלתי חברותא בשם פילעפף, תושב ירושלים חסיד וויזניץ מונסי, למד שם בגיבערס עד עתה, אביו איש ידוע הוא, שמשכנו בכל יום הוא בישיבת מיר, ומפטפט עם הבחורים ואומר דברי חכמה וכו’ אני רואה שחברותתי אינו יודע שצריכים לבוא לפני השעה 4, אם הוא לא יבין זאת במהרה יצריכו לנתק עמו קשר, ולכל הצרות אין לו פלאפון ואי אפשר לי להעירו על איחורו.

אני מקווה שבסוף יהיה טוב עם החברותות דאם דבר זה לאו מסודר הוא, אפשר בקל ליפול נהמסגרת, יפסיקו לבוא בכלל, ואפשר להעשות בחור המשוטט ברחובות בלי הפסק, כמו יעקב לעבאוויטש וכדומה, אני מתפלל לה’ להתחתן במהרה, משום שאיני יודע אם יש לי די כוחות להתמודד עם היצר, שלא לבוא לסדר זה או זה, ה’ יעזור, לה’ הישועה.

בלילה אני לומד אצל חבורת ר’ דוד הופשטטר בבית המדרש המרכזי דישיבת מיר, עם חברותתי הבה"ח יוסף נחמיה טויב נ"י.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום דאנערשטאג יולי 01, 2021 12:02 am, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

אחזור קצת לימי בין הזמנים העברו עלי כאן באה"ק, שכחתי לכתוב, שבמוצאי יו"כ לאחר הנסיעה הביתה ממירון לירושלים עיה"ק, הייתי רעב לאחר שהלכתי להעריכת השלחן של האדמו"ר מתולדות אברהם יצחק וזמרו שם ע"י המנגן אהר'לע סאמעט ניגונים נאים ובפרט הזמר המבדיל למוצאי יו"כ, הלכתי לאכול פיצה בפיצה סטור על מאה שערים שהשקיט הרעב אבל לא היה לו טעם טוב אפשר בא משום עונש שלא אכלתי סעודה של בשר לכבוד מוצאי יו"כ וה' הטוב יכפר.

משם הלכתי להשלחן הטהור של האדמו"ר מתולדות אהרן, ששילבו ביחד עם סיום מסכת, היה שם ציבור גדול, וזמרו שם ניגונים, ואח"כ זמר האדמו"ר הזמר המבדיל פסוק בפסוק, לאחר כך התחילו הציבור והמקהלה לזמרה לשעה ארוכה, בפרט הפיסקה האחרון זרעינו וכספינו ירבה כחול, שידוע שכל מגמתו של האהר'לעך הוא להרבות בממון וילדים.....

יום ד' פרשת לך לך

אתמול בלילה הגיע לארצנו הקדושה הבה"ח ש"ב בנש"ק ליפא רובין, אתמול פגשתי עם חברי מישיבה יהושע שטיין, שבא עם משפחתו לרגל חתונת בן דודם, שהוגר למדינת ישראל בשביל שנעשה חסיד מהאדמו"ר מתולדות אהרן.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ה' פרשת לך לך

היום יהיה השיעור הראשונה של הזמן החורף תשע"ח אי"ה, מאת הראש החבורה ר' איטשע מאיר שטרנבוך מחשובי חסידי באבוב 45, דברתי אתמול עם השו"מ רב סטעמפל אודות חליפת חברותות, אני מתפלל לה' שהחברותא החדש שאקבל יהיה טוב ומתאים לי למאוד ה' יעזור.

אתמול פגשתי עם עוד קרובים ממשפחת זקני הרה"ק מ.... זצ"ל, אבי אמר לי שאי"ה יהיה מנין גדול על קברו של זקינינו האדמו"ר מר.... מ.... זצוק"ל שמנו"כ על ההר המנוחות בחלקת הרבנים, אפשר שאני יצטרך לעשות מנין על ציון זקני וזקנתי ר' ..... אב"ד דברי חיים (ב.......) וזוגתו ........ שמנו"כ סמוך ונראה לר' אשר פריינד על ההר המנוחות, היארצייט שלהם חל בט' ובי"א כסלו.

אגב הייתי פעם על קברם לפני ר"ה, נסעתי עם האברך ר' יוסף פריעדמאן (סיבת ביאתו לארצה"ק אריכות הוא ואכמ"ל, אפשר בזמן אחר), הוא שילם את המונית ונסענו קודם לקברו של שמעון הצדיק בירושלים, ואח"כ לההר הזיתים לציונו של האור החיים הקדוש, שהינו שם דקה אחד או שנים, משום שמשה חנון הנהג שלנו נתן לנו פחד מהערבים שזורקים אבנים, משם נסענו לההר המנוחות, הם נסעו לר' אשר פריינד אבל אני הלכתי לציוני זקני וזקנתי, אח"כ הייתי אצל קברו של ר' בנימין רבינוביץ זצ"ל, משם נסענו לקבר רחל אמנו ע"ה, משם נסענו הביתה מלא וגדוש עם רפואות וישועות לנו ולכל ישראל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

אגב הייתי פעם אחד סוף חודש אלול אצל ציונו של שמעון הצדיק וגם הלכתי לשם בהיומא דהילולא שלו בהיום ההולדת שלי, היה מעין דמעין של מירון בל"ג בעומר תהילים בפנים וריקודים וכלי זמר בחוץ והרבה משקאות ומאכלים על אם הדרך (היה שם גם דרך מהדרין).
ופעם הייתי על ההר הזיתים עם חברי מנוער משה ליכטער נסענו בין כסא לעשור אמרנו תהילים אצל האור החיים הקדוש והפרי חדש שציונו סמוך ונראה ועל ציונו של רבי גרשון קיטוב'ער זי"ע גיסו של הבעש"ט זי"ע ועכי"א, נסענו הביתה עם הטנדר של האומרי תהילים על ציונו של האור החיים הקדוש, היות דהנהג של המונית שלנו הלך להתפלל מנחה אצל הכותל ולא החזיר ואנו פחדו למאוד.
אגב להכותל אני מונע מלילך, אפילו שמקום קדוש הוא, דפקודת אבי אשמור, וחוץ המעשה דמוצא פי אשמור דהרבה בחורים אומרים לי שבסוף אני ילך להכותל, אני רוצה ליהות עומד בדיבורי, אצל הפארטש נגד הכותל הייתי כמה פעמים, בפעם ראשונה היה לאחר המלוה מלכה הראשונה שהבחורים עשהו להסאטמאר'ע חבורה, ששם אגב נואם ר' חיים הערש ט"ב ובנימין פרידמן האסיר ציון (שמכרו בארצה"ב את התחתונים שלו), זה אני לא יודע בדיוק אם היה בשבוע זו או בשבוע שנאם ר' ישעי' ווייס מגי"ש בראדני, הלכתי עם קבוצה בחורים לאלט שטאט והיינו על הפארטש, פעם אחר היה עם יעקב לעבאוויטש ויששכר ברייער וחנא פאפנהיים סוכות בלילה הראשונה, רקדנו שם ריקודים נפלאים וזמרנו שם ניגוני געגועים על גלות השכינה וכדומה.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

אחזור לתאר קצת הימי אורה בארצה"ק, סוכות בלילה התפללתי כמדומה לי בהשטיבלאך, ואח"כ הלכנו לאכול אצל המשפיע ר' יצחק ראקוב, הגענו לשם כשהם התפללו, הלכנו להבית מדרש דרוביטש לשוחח, ויעקב לעבאוויטש סיפר כמה סיפורים ממרכז עזרה ויעוץ, ואח"כ הגענו לסוכתו של רב ראקוב, כשגמרו להתפלל רקדו לכבוד יום טוב ואח"כ צעקו כולם שקויעך להבעל תפילה, ונשקו כולם עם המשפיע, אח"כ היה שם סעודה טובה ושובע, וב"ה המשפיע נהג שלא לישן לילה לפני סוכות כדי שיושן היטב בליל ראשונה של סוכות, במילא עשו קיצור בהסעודה, והשתחררנו.

אח"כ רצינו לילך לשולחנות הטהורים של האדמורי"ם, אבל יעקב לקח אותנו לסוכתו של מוטא פראנק, לאחר הליכת בערך ששה קומות הגענו להגג, ופגשנו שם שלחן גדול מלא באנשים נשים מעורבים, מוטא צווה להכין בעבורנו ספסל וישבנו שם, לאחר כמה דקות שלח את הנשים לצד אחד של השלחן של השלחן ואת האנשים לצד השני (לכא' היה בעבורינו), זמרנו שם ושמענו את דברי תורתו בעברית, והלכנו משם להפארטש נגד הכותל כמו שכתבתי לעיל, (הגם לפי ראות שכלי אין נפק"מ גדול מהכותל בעצם להפארטש, אבל איך פרעג נישט קיין קשיות).

בבוקר התפללתי בתפארת ירושלים ביחד עם חברי יענקי לעבאוויטש יששכר גרין וישראל אשר מאשקאוויטש (בן ר' ....... מסיגעיט) עשינו שם הנענועים שלא ארכו יותר מחצי דקה, ישראל אשר קנה ליעקב פתיחת הארון שסגולתה לזיוויג הגון, מאת הגבאי משה חנון, לאחר התפילה היה קידוש בהסוכה, אכלו שם אלא ירושלימ'ער קוגל, אח"כ הלכנו, אני וישראל אשר לאכול הסעודה אצל אדם אחד בן חו"ל בשם קרעמער, הגר בסיגעיט והוזמן את נכד הרב מסיגעיט שיבוא עם עוד חבר, הלכנו לשם דרך של כחצי שעה על רחוב מהר"ם מרוטנברג ואח"כ הוצרכנו לילך תשעה קומות למעלה (הבעה"ב הלך עם השבת עלעוועיטער) שם אכלתי לשובע , על דרך הביתה פגשנו עם עוד אחד מסיגעיט, אחיו של ר' ישראל דוד הארפענעס שחיפש אחר אש לסיגרייתו שוחחנו עמו, והלכתי לסוכתי לישן קצת.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

בלילה התפללנו בבית מדרש סטמר יואל בהמנין של הבני חו"ל, שם פגשתי עם חברי מנוער שלמה פערל הלומד לעת עתה באלכסנדר, הבא לשהות עם משפחתו בירושלים עיה"ק, משם הלכנו לביתו של משה חנון שקודם עשה הבדלה, ואח"כ עשינו קידוש ואכלנו סעודה לשובע, בבוקר התפללנו בהבית מדרש בישן של סטמר (שהתפללו שם בעת שבנהו מחדש את סטמר יואל) על יחזקאל, ואח"כ הלכתי לש"ב ר' שלום חנניה טענענבוים בן דודי ר' אלי' (אחי זקני) שהכין סעודה בעבורי (ובעבור אנשי ביתו לכבוד חול במועד), מנחה מעריב ביואל.

בלילה אכלנו את הסעודה אצל ר' איטשע מאיר מורגנשטרן שליט"א משפיע חשוב מסובב עם משוגעים, גרושים, חסרי מעש, וקצת אנשים נורמליים, ובני עלייה, ישבתי לסוף השלחן ולא שמעתי את דיבוריו, חבל, באמצע בא אדם משועמם עם בנו וזמרו ניגונים כאילו הם המזמרים הידועים הגדולים שיש בעולם היהודי, ור' איטשע מאיר התנמנם באמצע, והסכל ההוא חשב וגם סיפר כן לחבירו שהבעל תורת חכם עושה עליית נשמה בשעת הוא ובנו משוררים.

משם הלכתי עם יעקב לעבאוויטש לשלה"ט של האדמו"ר מתולדות א"י ותולדות אהרן ושם הצליח יעקב זיך צוקריגן עם אחד שם, בבוקר אחר התפילה אכלתי אצל פינטשי פאמפ מחסידי תולדות אהרן ובונה ומקים מקום מנוחת זקני הרה"ק מדינוב, הוא בנה שם הכנסת אורחים, אוהל, וגם ישוב קטן וכד', הוא נותן סעודות ביד רחבה, בפרט הוא נותן הערינג לכבוד הקידושא רבא אחר התפילה שמתפללים בביתו, (שבת חוה"מ התפללתי בהשטיבלאך של בית ישראל, דלא ידעתי שמתפללים בסוכתו של פינטשי, ולא בביתו), הנחתי את עצמי לישון שינת צהריים ועוררתי במאוחר, התפללתי מנחה ביחידות בהיכל הישיבה חוסן ישועה, אכלתי פירות לשל"ס, עשיתי הבדלה והתפללתי אח"כ מעריב במקום הנ"ל, ונסעתי לבני ברק, הלכתי לסוכתו של האדמו"ר מוויזניץ ר' ישראל הגר.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ב' פר' וירא

אכתוב כמה מילים על הימים האחרונים ואח"כ אחזור לכתוב אודות חול המועד של האי שתא, היה לי שבת יפה, התפילות התפללתי בהשטיבלאך, הסעודה שבת בלילה אכלתי אצל משה שור בעל המפעל 1848 שעושים יינות משובחים, אכלנו אצלו מאכלים יפים עד למאוד, אבל לא דברנו כמעט כלום, במילא הצרכנו לזמר כל העת, בבוקר אכלתי בדירתי הסעודה שהכין בעבורנו הב' וויגדער ברוך טענענבוים, לרגל שאחיו התחתן בשעהטו"מ.

ערב שבת הלכתי עם יהושע שטיין לשוק מחנה יהודה לראות את הבאלאגאן, היה מאוד אינטערעסאנט, (אני הייתי שם כבר פעם אחד עם יעקב לעבאוויטש לפני סוכות) אח"כ נגנבה הימנו ממון על ידי מכירת סאנגלעסעס שמחמת הבושה לא אכתוב כל המעשה, אתמול הלכתי עם יהושע לקבר דוד המלך התפללנו שם, אונז זאלן האבן געפויעלט אלעס גוטס, אח"כ קנה יהושע פיטא ופאלאפל ופרענטש פרייס ואכלנו בפאלאפל מאה שערים לשובע.

מחר יהיה החתונה הראשונה של בחור שלמדתי אתו כל השנים שלא אשתתף בו, זה יהיה של חברי בנציון זרח שפיץ נ"י, שלמדתי אתו מהשנה שהתחלנו ישיבה קטנה, החתונה יהיה באימפעריאל, אני אשתתף שם בלבבי, אתמול התקשרתי אתו ואיחלתי לו כל הברכות והוא היה שמח וטוב לב ב"ה.

לאחרונה הדליק אצלי תשוקה להתחתן, וזה פירוש נסיעה הביתה באמצע הזמן וכדומה, במילא אשא כפי לשמים שישמע את תפילתי וישלח לי את זוגתי שהכריזו לי בשמים ארבעים יום קודם לידתי (יצירתי), אפשר יש בתשוקה זו קצת או הרבה געגועים לפגוש את הורי, משפחתי וחברי, ה' יעזור במהרה.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יעקב לעבאוויטש רוצה להעמיד כולל להסאטמאר'ע בחורים בשם הדרת קודש, היות דהבעל השו"ע הדרת קודש נפטר מן העולם, ובניו רוצים להנציח את שמו על כולל ששייך ליעקב לעבאוויטש, הבחורים של דירתי שהם בוועד של הכולל רוצים שאני יבוא להכולל, לעת עתה אינו נראה שאני ילך.

היום החזרתי עטרה ליושנה שהלכתי ללמוד עם חברותתי לשעבר בסדר שני, מעכל שפירא נ"י, בתחילת הזמן רציתי להחליף חברותא וראיתי שהחליפין היה גרוע ביותר, .......... במילא בבוקר הלכתי ללמוד עם יואל לעווי, ובין הערביים הלכתי חזרה למעכל שפירא.

יום ג' פר' וירא

אתמול בלילה הלכנו לקבר רחל אמנו ע"ה על הדרך לבית לחם ביחד עם חברי נ"י, הלכנו קודם לבוס סטאפ אחד אבל הם לא היה פועליים משום הפגנה קטנה שנערכה על ככר השבת ע"'י כמה פראים מאנשי ישוב הישן, שהדליקו פח זבל באמצע הכביש, היה לי הרבה עגמ"נ מזה, הוצרכנו לילך לתחנה אשר על שרי ישראל, משם נסענו לציון הקדוש, אשר כידוע מקום קיבול תפילות הוא, על הדרך פגשתי את הבחור בשם ...... מ..... נכד מהח"כ, אשר אינו הולך בדרך זקנו, וקורא את עצמו קנאי, ....... הראה לי כמה וידיאו'ס על הפלאפאון שלו מרבותיו ביניהם מהאדמו"ר רמ"ל ממונקאטש שליט"א ברקידת מצוה טאנץ.

ביום א' פתח לי הב' יהושע שטיין אימייל אקאונט, אני שמח בזה שאתה יאפשר לי להתקשר להעולם בדרך חדש זולת הפלאפון, יהושע כבר על דרכו הביתה לעת עתה.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום זונטאג יולי 04, 2021 5:54 pm, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ד' פר' וירא

אתמול היה החתונה של בנציון זרח שפיטץ הי"ו, לא הייתי שם אבל שמחתי מרחוק, יה"ר שיבנה בית נאמן בישראל.

אתמול בלילה היה עצרת זיכרון לע"נ הראש ישיבה של ישיבת מיר רבי נתן צבי פינקל זצוק"ל, אביו של הראש ישיבה של ימינו ר' אליעזר יודא שליט"א, העצרת היה מיוחד לציבור החסידי, השתתפו שם ר"י הנ"ל, ורוב ראשי חבורות של החסידים, ודיבר שם אחיו של הר"י ר' חיים פינקל, ואח"כ נשא נואמו ר' בנימין פינקל, קרוב של הר"י הנקרא בנימין הצדיק (איני יודע למה), אני הגעתי בתחילת נואמו של השני (שמעתי שהראשון לא היה אינטערסאנט), היה מתוק עד למאוד, הוא דיבר כמה דברי חנופה לציבור החסידי, וכדומה, וכמה דברי הלצה, ובמקום היה מצלמים, שמעתי שכל המאורה עשהו כדי שיאפשר להם לצלם חבורת החסידים ביחד כדי להראות הצילומים אצל הדינער'ס בבורו פרק ובמונסי ולפני הנגידים החסידים.

אכתוב קצת עוד אודות ימי שהותי כאן בארה"ק ביו"ט סוכות, כתבתי באחד מן הימים שהגעתי במוצאי יו"ט הראשון לעיר בני ברק, הגעתי לשם לסוכת האדמו"ר מויזניץ ר' ישראל הגר ולא הרשו לי להיכנס, משום שהמקום היה כבר מלא בכל גדותיו, רציתי ליתן שוחד לאחד מן הערביים ששמרו על המקום ולא רצה ליטל, דלאו מבני עשיו הם, שנטל המנחה מיעקב אבינו, אלא מבני ישמעאל הם, (אגב האדמו"ר ר' ישראל מויזניץ ישבות שבת קודש זו בעיר בורו פרק ואחי חננאל שמחה רוצה ליסע לשם) לאחר זמן של שהייה בתקוה שיהיה לי דרך להיכנס, הלכתי לאחיו מענדל הגר מויזניץ, אחד מחברי הכנסת ישב על האויבן אן (ישראל אייכלער).

משם נסעתי הביתה לירושלים והלכתי לסוכתו של ... היה שם מעמד גדול לאור שחרורו ממעצר בבית, ...כשהגעתי לשם לא האמנתי למראות עיני, ראיתי שם אדם שעל פי צורתו מקומו בבית המשוגעים, עושה תנועות מוזרות ומזמר על הרמקול בלא שיניים, אני התאפקתי מלצחוק דידעתי דאם אחד יחשוב בי שאני צוחק מרבו, אחת דתי, דידוע שהם אינם חמלים על שום אדם, כידוע הם בעלי תשובות, בעלי פשע, ובעלי אלימות שבעבר, שאינם שוכחים מלהראות עברם, במקום זימר המנגן הידוע מארה"ב, בערי וועבער, פעם אחד רקד ... אתו.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום דינסטאג יולי 06, 2021 8:48 am, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם הלכתי לסוכתו של שלום ארוש תלמידו של אליעזר ברלנד, ראינו שם הרבה פרענקען רוקדים ביחד עם מנהיגם שרוקד בשלווה עם שמייכל גדול על שפתו שאינו נטלו משם בשום אופן, היה שם בענד גדול של דראמס, טרומפייטערס, כנורים, וגיטארים, ועוד, ועוד, זמר שם רוב עת מזמר ספרדי, ובאמצע בא לנגן בערי וועבער.

למחרת בלילה הלכתי לכמה דקות אצל האדמו"ר מפאריסוב, ואח"כ לכמה דקות להאדמו"ר מלעלוב ניקלשבורג, אח"כ הלכתי ביחד עם יעקב לעבאוויטש ויששכר גרין לבית הראש ישיבה ונשיא של פלג הירושלמי ר"ש אויערבאך, והגענו מאוחר ולא הרשו לנו להכנס, זה היה מכה בעבורי היות שנזכרתי מהפלאפ שלי אצל ויזניץ, והפלאפ של מיטל נאכט יו"ט שהלכתי לתולדות אהרן ותולדות אברהם יצחק ששניהם כבר גמרו ולא היה לי לאן לילך.

בשובי הלכתי לשמחת בית השואבות הרבה, אכתוב אצל מי הלכתי ולא אכתוב בדיוק כפי הסדר ולא בדיוק באיזה יום היה.

הייתי בבאיאן, ראיתי שם האדמו"ר מכה כף על כף, ראיתי שם יושבים החכי"ם ישראל אייכלער ויענקל ליצמאן, הייתי אצל האדמו"ר מרחמיסטריווקא כשבירך ברכות לכולם, הייתי בבעלזא, רציתי ליהות אצל השלחן, ששמעתי שבאותו לילה שהלכתי, אשפוזא דיוסף, השלחן הגדול מכל היו"ט הוא, אבל היות היה לי להמתין הרבה זמן עד בואו של האדמו"ר, ובעלזא כידוע שוכן על הר גבוה, ולא היה לי כוח לעלות שני פעמים על ההר, אבל הייתי שם אצל הריקודים בחצר, שהיה שם בענד גדול עד למאוד, לכא' לא ראיתי מעולם בענד כה גדול, ובראשם זימר אהר'לע סאמעט עם הקאפטן, רקדתי שם קצת, על מרפסת גבוה עמד הבן של האדמו"ר אהרן מרדכי ובניו, והשקיפו על הציבור, ועל הריקודים.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

הייתי בחצה"ק תולדות אהרן, היה שם ליטאים, והעריס, ומזראחיסטן, וגם חסידים, ורקדו הריקוד הנקרא וואש מאשין (כל הבית מדרש דרייט זיך), האדמו"ר ואחיו ובניו ישבו על סטעיזש והשקיפו על הרוקדים, הייתי אצל רבי איטשע מאיר מורגנשטרן שישב על מקומו ולמד בספריו בשעת הריקודים, באמצע עמד ממקומו ורקד קצת, הייתי אצל קהילת תפארת ירושלים, שרקדו בבנין של מוסדות רמ"א (שמעתי שהמוסד נגנב מידם), היה מאוד אינטערסאנט, בני הקהילה ההוא טשאלמערס הם בכל הפירושים, והם רקדו קאדאטשקע, ודעבקע, ועוד, ועוד, כל הריקודים ששייך, נכלל תחיית המתים טאנץ, ראיתי שם דוד מינצבערג, ומשה חנון, ומרדכי מינצבערג, ועוד אנשים ניכרים לי מתפארת, הייתי אצל שמחת בית השואבה בישיבת מיר (אגב קבלתי מעסעזש על הפלאפון שלי שנקראתי לבא) היה שם סעודה, ודרש שם הנגיד שלמה יהודה רעכניץ מלוס אנזשלעס, תומך נלהב למען ישיבת מיר, שדרש שם בעניין שלום, היה שם סקרינס גדולים על כל הבניינים סביב הישיבה, אח"כ רקדו ריקודין לכבוד החג, בבית מדרש המרכזי.

יום ה' פר' וירא

אתמול הגיע מאיר פרענקל חזרה מביתו, הוא קיווה שיתחתן בעת שהיה בביתו, אבל לא היה באשערט, הדירה כבר התמלא, חוץ ממרדכי טודרוס שחסר, (אפשר יבוא גם טודרוס קליין), בינתיים ישן על מיטתו בחור מישיבת בריסק (אברהם יהושע) בשם יודל קליין מוומסב"ג.

נחזור לעניינינו, לרשימות שמחת בית השואבות שהלכתי, הייתי בקרלין סטולין, יש שם ריקודים נפלאים, באים שם מכל שיכטן וקרייזן, הרבי לא היה שם בעת שאני היה שם, רקדו שם זמן ארוך על ניגון אחד, כמנהגם, הייתי שם שני פעמים בחול המועד זו, (אגב שכחתי לכתוב שמיטל נאכט ראש השנה אחר הסעודה אצל משה חנון, הלכתי לאוהל הגדול והיקר שנבנה על חצר בית מדרש קרלין סטולין (שהיה שווה מיליון שקלים והיה שם אלא על ראש השנה) והייתי שם לכמה דקות אצל העריכת השלחן שנערך ע"י האדמו"ר, היה נוכח שם נמי אחיו האדמו"ר מלוצק).
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

פעם אחת בלילה הלכתי עם יוסף פריעדמאן ויעקב לעבאוויטש למשה חנון לאכול לכבוד חול המועד, ומהחלון ראיתי את הריקודים של חסידי קרלין על סקרין גדול שהיה בחצר שם, כדי שלהנשים יהיה גם שמחת יום טוב, הייתי אצל ר' יעקב מאיר שכטר שליט"א בהיומא דהילולא של מוהר"ן מברסלב זצוק"ל, ראיתי שם את הידיים שלו, שמגביה אותם למעלה בעת זמירות אין עוד מלבדו וכדומה, ע"כ ממה שאני זוכר, אי"ה אם אני אזכור בעוד מקומות אכתבן בס"ד.

הושענה רבה בלילה אכלתי הסעודה בהסוכה שלנו, הסעודה נתנדב על ידי האברך יוסף פריעדמאן נ"י, לזכות ........, ה' ישלח לה רפו"ש בקרוב, אח"כ הלכתי להתפלל אצל ציון של דוד המלך ע"ה בעיר העתיקה, היה שם ציבור גדול, והיה שם מוזיקה בחוץ, אח"כ קניתי הושענות וקשרתי אותו בלולב בלעטל בהסוכה, דלקתי נר לזכר המנהג להדליק שיריים מהנר נשמה של יום כיפור.

בבוקר הלכתי להתפלל בהשטיבלאך של בית ישראל והיה שנעלע מעשה, דבר אחד חרה לי שלא שמעתי תקיעת שופר בין ההושענות, אבל היה מאוד צום הארצן כל התפילה משום שאני רגיל להתפלל ב...... הושענה רבה, אפילו בעת שרבינו היה דר ב...... נסעתי עם אבי, ושם מסיימים התפילה בשעה שנים וחצי בערך, בשנה זו שמעתי סיימו שם בשעה 3:20, הדבר אינו פוסק כאן, בכל שבת אפשר לי להתפלל בהשטיבלאך וכדומה, שמתפללים שם בשעה 11:30 ומסיימים בשעה 1:00, מה שאסור לי לעשות באמריקה, אבל זה אי אפשר לי לספר לאבי יהיה לו עגמ"נ מזה (אגב שלכאורה יודע זאת), בקיצור, הסעודה בבוקר אכלתי אצל אפרים שטערן מנהל ארגון עונג שבת ויו"ט, היה מאוד מטעים לישב שם, שהיה שם אלא ששה בחורים, דלא כסתם שבת שיש שם קרוב למאה, היה לנו הזדמנות לראות האיך עובד המפעל שלו, והאיך עושים המלאכות פאנדרעיזינג, וכדומה.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

בעת ההוא (או ביום ההוא) התחיל הימים הארוכים של צווייטע טעג סוכות, לא אשקר שבתחילה היה לי פחד מאוד מזה, וקצת עצבות (או יותר), שלא יכולתי לכסותו מפני הורי כשדברתי עמם לפני יו"ט, והורי היה מאוד מודאגים מזה, איך האף שהם מוחלים לי על זה, אבל למעשה בסוף ביו"ט הייתי שמח וטוב לב ב"ה.

התחלתי היו"ט בתפילת מנחה בהמא"ש שטיבלאך, ואח"כ מעריב ושנעלע הקפות, איך האב געהאלטן א ספר תורה, גמרתי ההקפות לפני ה72, עשיתי זאת כדי שיאפשר לי לילך להרבה הקפות, גם אצל הרבי'ס שמסיימים מהר, (גם כאן כמו אצל שמחת בית השואבות אנסה לכתוב על הסדר אבל אני לא שולט כל כך על זכרוני).

בתחילה הלכתי להאדמו"ר מסלאנים (ווייסע), ראיתי שם הקפות מוזרות, כל הציבור עמדו על הקרקע ולא על פארענצ'ס כמו בכל החצרים, וזמרו שנעלע ניגונים שטייט, האדמו"ר בספר תורה מוכסף בידו, רקד (הולך) על סטעיזש סביב הבימה.

הלכתי להאדמו"ר מתולדות אברהם יצחק, ראיתי האדמו"ר רוקד, ידיו על בניו וגבאיו שלא ייפול, הייתי בדושינסקיא, שם ראיתי ציבור גדול וענק, לא ידעתי שיש להם ציבור כזה, האדמו"ר לא עושה הרבה מצב עבורו, עומד קצת אצל הבימה וקצת מרקד, (שכחתי לכתוב שהייתי חול המועד אצלו אצל השמחת הית השואבה, היה שם ציבור גדול ולא היה לי איפה לעמוד במילא הלכתי משם לאחר כמה דקות), לעת עתה איני זוכר עוד מקומות שהלכתי הלילה הראשונה של יו"ט.

לאחר זה הלכתי לתפארת ירושלים, הגעתי בשעת קריאת התורה (אצלם שמחת תורה הוא), משם הלכנו לביתו של משה חנון לסעוד את הסעודה לכבוד היום, הגענו לביתו לפני הוא הגיע, המתינו עליו שם, כשבא לביתו עשה קידוש על יין משובח ביותר, עד סוף הסעודה גמר כל הפלעשל, היה סעודה מאוד טעים והיימיש למרות שהוא ואשתו טשאלמער'ס הם, משם הלכנו לישן.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום דאנערשטאג יולי 22, 2021 7:07 pm, פארראכטן געווארן 2 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

בבוקר הלכתי להתפלל ביואל, בקומה התחתונה, היה מנין לבני חו"ל, שלא רקדו שם הקפות וכדומה, לאחר התפילה זימן אותנו הנגיד (בן הנגיד) ר' מרדכי פארהאנד מלייקוואוד (הוא ואביו בונים שם שכונה חדשה לחסידים), ע"י בנו יוסי נ"י, הלכנו לאחר התפילה, היה שם סעודה מאוד טעים, בשר בהמה וכדומה, אני ברכתי על הכוס לכבוד שאני היתה הצעיר מכולם שם, לאחר מכן הלכתי עם יששכר גרין להאדמו"ר מתולדות אהרן להקפות, משום אצלינו במשפחה נוהגים לרקוד הקפות שמ"ע בבוקר, ורציתי לקיים המנהג קצת, הגעתי להקפה שישית, ולאחר מזה הלכתי לישן שינת צהריים.

יום א פר' חיי שרה

שבת שעבר, עבר עלי מהיר מדי, אני שמח ביום ה' שהוויקענד מגיע, ובזמן קצר אני מוצא את עצמי ביום ראשון בבוקר בדרך לשחרית (כך הוא סדר העולם), ער"ש בבוקר אכלתי הגרענאולע שאמי או אחד מאחותי בישלו, ושלחו אלי עם יואל לעווי, אגב שעבר מעת בואו ג' שבועות עמכ"ז לא אכלתי אותה מפני החשובות ומפני החביבות, אכלתי קמעא קמעא מהמזונות, ואכלתי מהם אלא כשהייתי רעב.

לאחר צהריים הייתי באורד - משועמם, עד כדי כך שהחלטתי לקרות אלי יקותיאל שאלאמאן לשוחח אתו, שתינו סלאש ביחד, ושוחחנו אודות שאלאמאן'ס בעקערי כדרכו בקודש.

שבת בלילה אכלתי הסעודה ביחד עם יואל לעווי ויהודה מנחם שטיין אצל יהודי בשם בלוישטיין, הגר בהאונגארישע הייזער, האיש מוזר מאוד, חבוש ספודיק ובלויע טיש חאלאט, מזמר ניגונים, ומריח הדסים, ומרקד לפני קידוש כדי שיעשו קידוש בשמחה, ואומר תורות הרבה, המאכלים היה כמעשה, שמחו לסיים הסעודה כשכבר היה כבר קרוב לג' שעות לאחר ההתחלה.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

בבוקר היה לי השגחה פרטית, באמצע התפילה בהבית ישראל שטיבלאך הגיע יהודי אחד וחילק לכל הבחורים כרטיסים וכתב עליו שמו ומקום ביתו וכדומה, וקרא לכל אחד לבוא להסעודה שלו, לאחר התפילה הלכתי עם יואל לעווי לרחוב צפני' ששם גר היהודי ההוא בשם בריזל, בדרך פגשתי את האדמו"ר מליטשיק, והוא קרא אותנו לביתו, הלכנו עמו ואכלנו אצלו הסעודה, היה קצת מוזר דהאדמו"ר ישב בכל עת, והיה טרוד עם נכדיו הילדים, המאכלים היה גאנץ פיין (בין המאכלים היה המאכל הידוע בחצרות הצדיקים פצעי שראשי תיבותיו הוא עמך ישראל צריכין פרנסה).

מוצשב"ק הלכתי להמלוה מלכה שנערך ע"י הנכדים מר' ישעי'לע קערעסטיר'ער, הלכתי לשם בעיקר משום שסבו של יהושע נאום שם, ורציתי לומר ליהושע שהלכתי לשמוע לדברי סבו, משום שהוא (יהושע ) עשה לי טובות, לאחרונה בעניני אימעיל ששולח לי תמונות, ומוזיקה, לאחרונה פתחתי אימעיל אקאונט.

יום ב' פרשת חיי שרה

היום יהיה החתונה של בנו של ראש החבורה ר' יעקב דוד פרידמן, שיהיה באולם בעיר בני ברק, איני נוסע לשם דאפילו אם היה החתונה בירושלים לא הלכתי, איה"נ אני למדתי בהחבורה שלו, אבל זה היה אלא זמן אחד של חודש אחד, דהיינו חודש אלול, אבי שמח בזה, שהוא למד עמו בישיבת ......, והיה לו אפשרות לשאול את הראש החבורה שלי היאך אני לומד, אבל בזמן הזה שלחו אותו להיות ראש חבורה במקום שר' אשר נותן שיעור שלו בשעה שש, ולומדים שם כל הבחורים הלומדים אלא עד שעה שש, וכאן לומדים כל הבחורים הלומדים עד שעה שבע (וכאן פירוש פינסק קרלין) ומנאו ראש חבורה בשם (משפחתו, איני יודע שם פרטי) רובינשטיין, איש גבוה קומה וזקן שחורה ורחבה, ופאות על האוזניים ובען דאון חבוש על ראשו, שהוא נטל את תפקידו בזהירות יתירה כפי ששמעו מתוך דבריו בעת שאמר כל הכללים של החבורה, אתמול לפני שנתן שיעור שנמשך כשעה.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום מאנטאג יולי 26, 2021 10:06 pm, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

שכחתי לכתוב עד עתה שטודרוס קליין הגיע חזרה לדירתנו לשני חדשים עד שילך הביתה להתכונן לחתונתו שיהיה ביום י"ג שבט, הוא נתחתן תיכף אחר שנסע הביתה לאחר יום כיפור, טודרוס אמר לי לפני יו"כ ששמע שיש ענין ליטל ידיים ערב יו"כ שבע פעמים לסעודה, לזכות לזיווג הגון, ושמעתי שאחד ממשפחתו עשה המנהג לזכותו, וכן הווה, לאחר יו"כ התחתן בשעטו"מ.

אסיים עתה היום האחרון של שמחת תורה, כאן באה"ק, מה שראיתי במו עיני, אגב הזכרתי דבר אחד שראיתי ביום שמ"ע בתולדות אהרן, שכמה זקנים זרקו אברך אחד מהבית מדרש, והוא, האברך התאבק עמהם בכל הכוחות, מסתבר שהאברך היה שתוי, וזה היה הסיבה להזריקה, אבל זה לא ברור לי, וזה מה שראיתי ביחד עם יששכר גרין שם.

לאחר שינת צהרים הלכתי לבית מדרש סטמר יואל והתפללתי מנחה, ואח"כ מעריב של יו"ט במנין נפרד לבני חו"ל, ורקדנו הקפות בשמחה רבה, אח"כ הלכנו (אני וחנא פאפנהיים ויעקב לעבאוויטש , יעקב בא אף על פי שלא קראו לו, ליששכר לא איכפת ליה, אבל חנא היה בזעם רב) לביתו של גיסו של יששכר ברייער, גיסו לא היה שם בעת ההוא והיה שם מאכלים שיריים מהימים טובים ועשינו סעודה בהם.

לאחר מכן הלך כל השיירה לסוכות האדמו"ר ר' יעקב מאיר שכטר, והיה בשעה מוקדמת היות ר' יעקב מאיר לא היה שם בכל עת של ההקפות, שם מצאנו את הב' שלמה פערל, וביחד עמו הלכנו להקפות של ר' ראובן אלבז, חבר המועצת חכמי התורה של הספרדים, מגדולי מחזירי תשובה בדורינו הוא, אגב אציין שבאחד מימי חודש אלול העבר בא האדמו"ר מבעלזא (ופעמליתו, ביניהם בנו אהרן מרדכי, והח"כ ישראל אייכלער, ועוד) לומר סליחות בהבנין אור החיים (סמוך לסטמר יואל) אצל ר' ראובן אלבז, כידוע אומרים סליחות כל חודש אלול אצל הספרדים, אני הלכתי לשם לראות הפגישה, ראיתי שהבעלזער יושב ואומר סליחות, ובאמצע אמירת הסליחות נשא בדברים ר' ראובן אלבז, וחנף הבעלזער, ואמר שהוא הקים בעלזא שהיה בעת ההוא עפר, אח"כ כיבד האדמו"ר לברך את העם, אבל האדמו"ר סירב ובשום אופן לא נטל הרמקול, עד שר' ראובן הוצרך לברך בשמו, הקיצור, היינו שם אצל ההקפות, באמצע ראיתי שאחד ממשמש בבגדו של ראובן אלבז ונשקו.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם הלכנו להאדמו"ר מקרעטשניף סיגוט (זיידל קרעטשניפער) האדמו"ר הראה לנו להכנס בתוך העיגול, ראינו האדמו"ר מרקד והלכנו משם לאחר כמה דקות, אגב שכחתי לכתוב שחול המועד הייתי אצל שמחת בית השואבה של האדמו"ר מקרעטשניף ירושלים (ניסל), אח"כ הלכנו לחטוף מקום אצל ר' יעקב מאיר שכטר, ראינו אותו כשנכנס להסוכה (איני מבין למה מרקדים הקפות בסוכה), וישב על מקומו, וזמרו את הניגון האהוב לו, אין עוד מלבד, אח"כ אמר הפסוקים שאומרים לפני הקפות, ורקד בהספר תורה סביב הבימה שהיה על הסטעיזש שלו, ועשה התנועות הידועות, ידיים על הפנים, וכדומה.

משם הלכנו לעוד כמה מקומות איני זוכר כולם על הסדר, אכתוב שלא על הסדר בדיוק, כמו אצל השמחת בית השואבות וכדומה, (אגב נזכרתי שהייתי בהקפות שמ"ע בלילה אצל ר' שלום ארוש (הייתה גם בסוכתו) היה שם אלא פרענקען, והיה שם ריח שלא היה אפשר ליהות הרבה זמן, כמו שאומרים הבדיחה הידוע, שבמקום שבעלי תשובות עומדים אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד מחמת הריח...., הייתי בתולדות אברהם יצחק, הציבור רקדו אבל הרבי לא היה שם בעת שאני הייתי שם, הייתי אצל ישיבת מסילת ישרים, לא היה שם מה לראות חוץ כמה בחורים ואברכים ליטאים מרקדים.

הייתי אצל קהילת מתמידים (בנשיאות ר' לייבל מינצבערג) שם היה ריקודים נפלאים, היה שם ציבור גדול, ר' לייבל עמד עם הספר תורה אצל הארון קודש ורקד על מקומו, מקהלת מלכות זמרו שם, משם הלכנו להאדמו"ר מסלונים (השווארצע) וראינו שם האדמו"ר מרקד עם החסידים, וראינו שם את שרגא פריעדמאן מסקולען מנהיג את הריקודים, עם מטפחת סביב לראשו להרבות השמחה, בדרך הפסקנו לילך לישיבת כף החיים, ראינו כמה ספרדים בשמחה רבה בלא מנגן, אלא בדי זשעי, היה שם אחד שחיפש עצמו לאדמו"ר ועל על השלחן להרבות השמחה.
שרייב תגובה

צוריק צו “זכרונות”