מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

זכרונות פון די פארגאנגענע יארן

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים
תגובות: 8390
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג אפריל 07, 2019 3:21 pm

Re: ציווישן מיר און מי"ר: זכרונות פון מיר'ע ישיבה...

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך תרמב »

הלכנו לרחמיסטריווקא והיינו בטוחים שהם עומדים לעת עתה בתחילת ההקפות שניות כדרכו בקודש של האדמו"ר דשם, אבל טעינו, האדמו"ר כבר גמר בעת ההוא, הלכנו לישיבת אהבת שלום, זה היה כבר סמוך לאור הבוקר, אהבת שלום ישיבה ספרדית הוא, תחת נשיאות של ר' יעקב משה הלל, ידוע בכל העיר ששם מסיימים הקפות שניות לאחרונה מכל המקומות, ושם יש שמחה עצומה, הגענו לשם, בקושי גדול דחקנו את עצמינו בפנים, היה שם הרבה כלי זמר, והרב יעקב משה הלל נטל בידו בעת ההוא את הרמקול וזימר ניגונים ספרדיים לכבוד התורה ורקדנו שם בכל הכוחות, ירד מעצמי זיעה שכיסה אותי וספג בבגדי מחמת הציבור הגדול.

משם הלכתי לתולדות אהרן, שם הגעתי לאחר ההקפות, באמצע ההכנות להמעמד של החזרת הספר תורות להארון קודש, העסקנים כיבדו כל הנגידים מחוץ לארץ, העסקנים השתמשו בלעיזער פוינטערס לסדר המקום, אח"כ נכנס האדמו"ר, ריקד בס"ת, ואח"כ החזירו להארון קודש, אח"כ נשא בדברים כמו געזעגענען מהיו"ט, ואח"כ הכניסו העפלעך שתלוי סוכות בהסוכה, והרבי אמר שמי שיחטוף תפוח יהיה לו ישועה, ומי שלא יחטוף, בזה שישמח בשמחת חברו שזכה לחטוף יהיה לו נמי ישועה, אח"כ התחיל לזרוק התפוחים בשעת שהמוזיקה שר הניגון והריקותי לכם ברכה, כל האירוע היה מחזה הוד לראות האדמו"ר מתולדות בפנים עצובות זורק את התפוחים לכל הרוחות והחסידים דוחפים ודוחקים זה את זה, ונופלים אחד על השני עד כמעט סכנות נפשות כדי לזכות לחטוף עפעל פונעם רבין.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ג' פר' חיי שרה

נמשיך בשמחת תורה, לאחר זריקת התפוחים בתולדות אהרן התפללתי שחרית והלל שם בתולדות אהרן ותיקין במנין נפרד לבני חו"ל, אצלם היה אסרו חג, לאחר התפילה היה שם רקידה גדולה, נראה ששם לא רצו להיפרד מהימים טובים, לאחר הלל לא המשיכו בהקפות, היה לי אכזבה גדולה, הסיבה שהם לא רקדו הקפות היה, משום שהם רקדו באמצע היום והאדמו"ר בא לרקוד, במילא הלכתי לישן.

קמתי כחצות, הלכתי לבית מדרש תורת חכם (בנשיאות ר' איטשע מאיר מורגנשטרן), ר' איטשע מאיר לא היה שם אבל המצב היה כרגיל בתורת חכם, הם סיימו כבר שחרית אבל לא מהרו להתפלל הלל, קידשתי שם ואכלתי הערינג לכבוד החג, הלכתי להמקוה השכנה בביה"מ שידלובצה, לאח"כ חזרתי, היה שם אנשים שרצו להתחיל כבר, אבל היה שם אדם בשם קארפן מעיר קרית יואל, לץ קצת, שהתחיל למכור העליית לבלעטער גמרא ופרקים משניות וכדומה.

אח"כ התחילו לומר אתה הראיתה, כל אחד אמר פסוק אחד, גם אני אמרתי פסוק אחד, אח"כ התחילו לרקוד בשמחה גדולה, לא היה נראה בכלל שערב שבת הוא, לאח"כ היה קריאת התורה וכולם עלו לתורה כנהוג, בתפילת מוסף עשהו צחוק גדול עם הבעל תפילה, אח"כ הלכו רובם ככולם לביתו של אחד בשם ברוך קליין מחוץ לארץ שנתן סעודה לכולם, באמצע הסעודה עשהו געזעגענען מהסוכה, היה שם מאכלים טובים, האלעפצעס, ולשון (צונג), בשר בהמה, ובשר עוף, לכבוד יו"ט, באמצע בא ספרדי אחד לזמר ספרדישע ניגונים, בקיצור היה שם שמחה גדולה.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם הלכתי להתפלל מנחה בתורת חכם, מעריב וקבלת שבת בעזרת תורה, והלכתי לבית מדרש מתיבתא ומשם הלכתי עם ש"ב שלום טענענבוים לסעוד הסעודת שב"ק אצלו בבית, בבוקר התפללתי בהשטיבלאך כדרכי בקודש של כל שב"ק, אח"כ הלכתי עם יששכר גרין לביתו של טשאלמער אחד בשם יהושע בלוי (יששכר אוכל רוב סעודות אצל אחד ממשפחת בלוי), הסעודה היה טעים מאוד וגעשמאק (הטשולנט היה נראה מוזר מאוד).

מוצשב"ק הלכתי לרקוד הקפות אצל ר' איטשע מאיר מורגנשטרן, למרות שאצלו כבר היה שני ימים לאחר שמחת תורה, אבל על ר' איטשע מאיר אין שואלים שאלות כאלו, אם הוא ירקד הקפות לאחר חנוכה לא יהיה חידוש כל כך, התירוץ הוא שהוא נוהג לרקוד הקפות ג' פעמים שמח"ת, מעריב, שחרית, מנחה, והיות שלא היה לו פנאי לרקוד במנחה, השלים אותו מוצשב"ק לפני הבדלה, היה שמחה גדולה בהקפה ששית, רקדו על הסטמר'ע הקפה ניגון ובאמצע חלפו להחבד'סקע ניגון ופרצת, זהו אחד מהחידושים בתורת חכם, בהקפות זו הפרדתי מהימים טובים העברו עלי לטובה.

אזכור לטובה עוד הפעם את אבי שליט"א, שרצה שאני יהיה חודש תשרי אין דעם הייליג לאנד, שאיני יודע מתי יהיה הפעם השני שאני אהיה כאן על ימי חודש תשרי, לכאורה זה יהיה 15 או 20 שנה לאחר חתונתי וזה יהיה ביחד עם משפחתי, זוגתי הבנים והבנות, ואפשר גם הנכדים, וזה יעלה לי אלפים, הקב"ה בודאי יעניק לי מזה (מהירקות) כיד הטוב עליו, ואז יהיה לה טעם אחר, דאינו דומה כשבאים בימי הבחרות לעת שיש אשה על הראש שרוצה לילך כאן וכאן וכדומה, האמת הוא כשדברתי על נסיעה ללמוד באה"ק על חודש אלול חשבתי שאני יחזיר לפני או לאחר ר"ה אבל אבי דיבר שנוסע אני לחודש תשרי ואני לא אמרתי כלום וכך הוה, אני לא ביקש מאבי ליהות כאן על חודש תשרי, הוא הבין מאליו שאני צריך ליהות, במילא נשארתי והיה לי א תשרי צום געדענקען, חסרון אחד יש לזה, דאני כבר כאן יותר משני וחצי חדשים ויש לי לפני עוד ד' חדשים וזה ארוך מאוד, ובמילא יש לי תשוקה להתחתן באמצע הזמן, הגם לא אשקר יש לי תשוקה ממילא מכמה סיבות אחרות, אבל בזה, התשוקה צמח יותר הרבה, כדי בזה לשבר השבע חדשים שאני רחוק מביתי, ממקום מולדתי, ה' יעזור.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום מיטוואך אוגוסט 04, 2021 5:38 pm, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

לאחר יו"ט ביום א' התחיל שבוע שלם של בין הזמנים, בכל יום למדתי מינימום שעה אחת, משום שאבי רצה שיבטח לו שאלמוד בכל יום עכ"פ שעה אחד, דהוא משלם כל כך כסף ואינו רוצה שלא אלמוד, אבל השי"ת לא השאיר לי ריקם הבין הזמנים, ובתחילת השבוע אסרו שני בני ישיבה משום שהם נסעו לים המלח על ספיד גבוה מאוד ועצרו אותם, וראו שהם עריקים, ובזה התחיל ההפגנות בכל יום, בתחילתה היה קטן ויום אחד נתגדל מאוד, יום אחד היה על שרי ישראל, ויום אחד אצל מגרש הרוסים, ובכל יום אצל ההפגנות נעצרו עוד בחורים, וביניהם הרבה עריקים שנמסרו על ידי המשטרה לכלא הצבאי, וכמובן ההפגנות הגדילו וזכו ליותר פרסום, ולי היה עקשען בכל יום עד שהזמן התחיל ביום א' פר' לך לך ולא הלכתי עוד להפגנות.

באמצע השבוע הלכתי בין הזמנים האלטן, (חוץ מההפגנות) לילה אחד הלכתי עם יוסף פריעדמאן ויעקב לעבאוויטש ויששכר ברייער לתל אביב אצל חוף הים ושכרנו אופניים (בייקס) ונסענו סמוך לים לשעה קלה ואח"כ החזרנו להתפלל ותיקין, ויום אחד נסענו (החברים הנ"ל) וגם יששכר גרין לים המלח לספוג את המים לתוכנו לרפואה, ויום אחד ראיתי את עצמי שם פעמי להבית מדרש בית שלום שע"י ישיבת מיר עם גמרא מס' יבמות תחת ירכי, ואז נראה לי שכל הבין הזמנים עבר עלי כהרף עין, אבל כך הוא דרכו של עולם, הזמן נראה ככמה שנים והבין הזמנים נראה כיום אחד, עד כאן הסיפור שלי של חודש תשרי, אפשר אם אני אזכיר כמה זכרונות אכתוב אותם עלי כתב, תודה לך ה'!

יום ד' פרשת חיי שרה

היום הגיע הבשורה לא טובה, ע"י הרכב שקורא המודעות אבל, שנצחו אראלים את המצוקים וכו' (בהנוסח הידוע) בפטירת הזקן המשגיח ר' דוב יפה זצ"ל, הוא היה על הפראנט פעיזש של המשפחה בעברית של יו"ט סוכות, תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ה' פרשת חיי שרה

עתה שוחחתי עם הבה"ח משה לעמל אבראמאוויטש נ"י בן ר' סענדער הי"ו, אביו של בחור זה, ידיד קרוב של אבי, שלמד אתו בישיבה, בכל עת שפגשתי אותו עד היום הכנעתי את ראשי לומר גוט מארגן, גוט שבת, והיה אי נעימות כדרך העולם כשפוגשים אחד שיש עמו קשר קטן, וכשפוגשים אותו ברחוב אינם יודעים אם לומר לו גוט מארגן או די להרכין את הראש או בהרבה מקרים מכניעים את הראש לחצאים כדי אם השני יעשה גם כן יהיה זה גוט מארגן, ואם השני לא יזכור השייכות בינינו יהיה זה כאילו חשתי כאבים בעורפי, היות ששמעתי שהאבראמאוויטש'ס זיסע מענטשן הם, בפרט אביו, רציתי להתיידד עמו, במילא שוחחתי עמו, וראיתי שאפשר לתיידד עמו, דהאמת הוא דאני צריך עוד חברים וידידים, קרובים ורחוקים, דהרבה פעמים אני חש מבודד בלי חברים, לא די לי לילך בכל סעודה ביחד עם יוסף נחמיה טויב ויואל לעווי, אגב בשבוע זו רוצה יקותיאל שאלאמאן לילך אתי לסעודה, ויואל הולך לבן דודו, ויוסף נחמיה הולך לדודו, וליפא רובין לא ירצה לבוא ביחד עם שאלאמאן, ישאר אני לבדי עמו ויהיה מה שיהיה, בעזרת ה'.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום פרייטאג אוגוסט 13, 2021 9:11 am, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום א' פרשת תולדות

אני חש קצת ברע, איך האף אז עס מיינט נישט גארנישט.

ליל שב"ק הלכתי לאכול עם יקותיאל שאלאמאן ויואלי גערמאן וזונדל רוטנער ויודל קליין ואברהם לעבאוויטש אצל הרב יעקב מנחם לייפער מטעמעשוואר, בבית ההוא הכל פאני הוא, יש שם ממה לצחוק כל עת, קודם המתינו עליו שיבוא הביתה כחצי שעה, לאחר מכן הסעודה עם כל הזשאוק'ס וכדומה, סעודה אצלו תענוג רוחני ותענוג גשמי ביחד הוא, סוף הסעודה בא לבקרו ר' דוד הגבאי של הקאווע בביהמ"ד פינסק קרלין ואמר כמה תורות, ומרקד עם הציבור.

לאחר הסעודה הלכתי לשלחנו של האדמו"ר מבעלזא, בשבת זו בא מטלזסטון לחגוג יארצייט בהבית מדרש הגדול, בדרך עצרתי אצל האדמו"ר מלעלוב פיעטריקוב לדקה אחד, וגם אצל מקום אחד שהיה שם שמחה והיה שם ג' אדמו"רים, באמצע ישב האדמו"ר מספינקא בצד אחד ישב אחד מאדמו"רי לעלוב הקטנים, ובצד שני ישב האדמו"ר מנדבורנא ירושלים, (אני רוצה לילך אצלו בסתם שבת אצל שלחנו הטהור), הגעתי לבעלזא וראיתי האדמו"ר יושב ולא עושה כלום, אח"כ נעשה שתיקה בהאולם והאדמו"ר התחיל לומר תורה, אני לא שמע כלום, כמדומה לי שאפילו אלו שעמדו מקרוב גם לא שמעו, לאחר ברהמ"ז שבירך על הכוס בן האדמו"ר, זמרו ניגונים לכבוד היארצייט והאדמו"ר עמד אצל עמוד והביט על הציבור לכמה דקות, והלך הביתה.

בבוקר הלכתי להתפלל אצל המנין החדש באולמו של אפרים שטערן, מנין להחסידישע בחורים של ישיבת מיר (ואפשר של עוד ישיבות), אפרים בעצמו לא התפלל שם, אבל בניו התפללו שם, לאחר התפילה היה קידושא רבא, ואחד מבניו של אפרים שטערן נשא בדברים, משם הלכתי עם יואלי גערמאן לאכול הסעודה אצל אפרים שטערן, אכלנו על המרפסת בחוץ שקורין שווייץ, אין שם מורא'דיגע סעודה, אבל בדיעבד טוב הוא.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

Re: מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

מוצשב"ק הלכתי לבית מדרש סטמר יואל לומר א גוטע וואך לחיים הערש ט"ב בן רז"ל האדמו"ר מסטמר שהוא אב"ד סטמר ירושלים, אבל לאחרונה התפטר מרבנותו והלך לוויליאמסבורג, איני יודע בדיוק הסיבה, אבל אחד מן הסיבות שאומרים הוא שאנשי ירושלים קשים ומרירים הם, ולא היה לו כאן חיים טובים, ונסע מכאן, אבל עתה בא לשני שבועות, וכולם רצו לומר לו גוטע וואך, אני נתתי לו שלום, ואמרתי לו שאני נכד מר' ...... ... .... והוא אמר לי שאתן לו פריסת שלום ממנו ואמרתי לו גם שאני נכד מר' ...... .....

לאחר מכן רצה יואל לעווי לילך עמי לקבר דוד המלך, קראתי גם יוסף נחמיה טויב וביחד הלכנו, בטעות הלכנו על רחוב הנביאים שהוא לא הדרך הנכונה להגיע לשם לאחר יותר משעה של הליכה ותעיות הגענו לקברו של דוד מלכא משיחא, אמרתי שם תפילה מהבן איש חי שמצאתי שם, והתפללתי כמה תפילות על הכלל ועל הפרט והלכנו משם, סמוך להציון ראינו שם שיש מלווה מלכה, וגיטאר'ס, ועוד אינסטרומענטס, שזמרו ניגונים לכבוד סעודתא דדוד מלכא משיחא, משם הלכנו במהירות להראמענישע שוהל ששם נערך המלווה מלכה לבחורי חסידי סטמר, שנערך ע"י יעקב לעבאוויטש, זלמן ברוך טענענבוים, ומנחם גאלדמאן אכלתי שם לשובע, מרדכי מינצבערג מתפארת ירושלים נשא פתיחה לפני המלווה מלכה'ס של החורף דהאי שתא.

אגב מ'קען קאמענטירן הגהות קריטיק וכדומה אין די ספעציעלע אשכול וואס מ'האט געמאכט פאר קאמענטארן דורך די לינק וואס ליגט אין מיין חתימה.

בייגעלייגט איז א בילד פון די מלוה מלכה וואס איז אפגעראכטן געווארן דורך חברים פון מיין דירה פאר די סאטמארע בחורים וואס לערנען אין ארץ ישראל
אטעטשמענטס
מלוה מלכה לבחורי חסידי סטמר.JPG
מלוה מלכה לבחורי חסידי סטמר.JPG (208.89 KiB) געזען 2611 מאל
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ג' פר' תולדות

בימים הקרובים יגיע לסיום הג' חדשים הראשונים ששהיתי באה"ק, הגעתי כאן ער"ח אלול, ור"ח כסלו יהיה ביום א' הבעל"ט, ג' חדשים תקופה גדולה הוא, ג' חדשים רבע שנה הוא.

לאחרונה מצאו צילום (איני יודע באיזה מקום, אם בעתון או במקום אחר) שרואים טודרוס קליין עומד אצל פראטעסט עם שלט בידו שהמדינה כמו רוסיה תחת סטלין הוא, צילום זו הניחו על המקרר (פריזשידער) סמוך לצילום של בחור אחר מהדירה שנתפרסם בעיתון הפלס, והוא יעקב לעבאוויטש, רואים על הצילום שהוא עומד בתוך הזרם של הבואש (מים מצחינים ומסריחים וצבועים) והוא עומד שם בידיים זקופים לשמים, אגב העיתון הפלס מגיע לדירתנו בכל יום משום שיעקב לעבאוויטש מנוי שם, כדי לשתף פעולה עם הפלג הירושלמי.

יום ד' פר' תולדות

אתמול ביקש ממנו יעקב לעבאוויטש להצטרף לחבורת הדרת קודש שהוא כולל ערב בבית מדרש פאפא (קיטשי פאפא) על רחוב חגי, לאחר כמה הפצרות הצטרפתי, חברותתי הוא הבה"ח משה לעמל אבראמאוויטש, לומדים הלכות שבת, זה טוב מאוד שאני לומד הלכה שלא אגיע לכולל לאחר חתונתי בלי לידע מה זה שלחן ערוך, משום ב.....'ע ישיבה גדולה שלמדתי בעבר אין לומדים הלכה, ובמיר נמי לא, הכולל מיועד לתלמידי וחסידי סטמר, וכל דירתי נמנע בין חבריה, אני הייתי היחיד שלא השתתף, אתמול השלמתי את החסרון, ובאתי עם כל הפרישקייט, וחוץ מזה משלמים שם 20 ש"ח לכל יום, סוף סדר הכולל לומדים ויואל משה מהרה"ק מסטמר זי"ע, לכאורה זהו עיקר מטרתו של הכולל, בכל שבוע יש בחינה או על ההלכות או על הויא"מ ומשלמים לכל בחינה ארבעים ₪, ביחד מגיעים לסכום נכבד למתן שכרה בצדה, וכידוע הרבה מה לעשות עם ממון זה, לטב ולמוטב.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום מאנטאג אוגוסט 30, 2021 11:12 pm, פארראכטן געווארן 2 מאל.
אוועטאר
אונגארישע הייזער
שר שמונת אלפים
תגובות: 8296
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יאנואר 31, 2019 1:12 pm
לאקאציע: אין מאה שערים

• ציטיר

תגובה דורך אונגארישע הייזער »

וואס פשט פון קיטשי פאפא אין ירושלים? (ר' יעקב יצחק ניימאן ז"ל פלעגט מען רופן אזוי, אבער וואספארא שייכות האט ער מיט ירושלים)
לכאורה האט געשריבן:
פארוואס שרייבט מען תגובות אן זיך פארשטענדיגן מיטן מוח?
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

אונגארישע הייזער האט געשריבן:וואס פשט פון קיטשי פאפא אין ירושלים? (ר' יעקב יצחק ניימאן ז"ל פלעגט מען רופן אזוי, אבער וואספארא שייכות האט ער מיט ירושלים)

ס'איז די אנדערע פאפא נישט די גרויסע, איך האב פארשטאנען אז זיי זענען קיטשי פאפא, קען זיין אז ס'איז דא א דריטע, און איך האב מיך טועה געווען.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

אתמול קיבל אבי צילום מר' מענדל לעווי (אביו של יואל) שרואים שם המעמד שעשהו לחבורות החסידים בישיבת מיר לע"נ הר"י ר' נתן צבי פינקל זצ"ל ורואים שם אני ויואל יושבים ושומעים את הדרשות, משפחתי שמחו מאוד לראות לעבעדיגע גרוס ממנו.

יום ה' פר' תולדות

היום בעת סדר בוקר התחלתי ביחד עם יואל לעווי לעשות מבצע-פלאן שסוף זמן כשיטוסו הביתה יעשו סטאפ באירופה ליום או שני ימים, מקסימום ג' ימים, להתפלל על קברי צדיקים, ובעיקר אם אפשר להגיע לליזענסק על כ"א אדר בהיומדה"ק שלו, הפלאן נברא לאור המציאה שמצאו כמה בחורים שאפשר לנסוע לאנטווערפן על שבת שירה בכ"ה דולר, וחשבנו שאפשר גם לנו למצוא מציאה כזו בפרט בעת ישיבה במקומות כמו קו ונקי, כשמחפשים שעות על האינטערנעט אפשר למצוא הכל (כמעט), האמת שאני לא כותב כל דמיון שיש לי אבל זה אני כותב דאם יעזור ה' ויעשה ככה יאפשר לי לעיין בכתבי באיזה עת נולד ההמצאה.

יום א' פר' ויצא

בשב"ק בלילה אכלתי אצל ר' שלמה צבי פריעדמאן, מחסידי תולדות אהרן, שוחט אצל העדה החרדית, הוא גר בהאונגארישע הייזער, הלכתי לשם עם יקותיאל מאנדל (היה שם עוד בחורים ביניהם הבה"ח מעכל שפירא ועוד כמה בחורים מלונדון) הסעודה היה טעים מאוד, בין המאכלים ובין הרוח, משם הלכתי להשלחן הטהור של האדמו"ר מנדבורנא ירושלים, ראיתי שם שיש לו מלוכה קטנה שלא ידעתי, ברענטשעס, חסידים, וכדומה, ראיתי את העבודה הנערך ע"י האדמו"ר.

בבוקר אכלתי אצל ר' מנחם זאב שטערן נכד האדמו"ר מסקולען, הוא זימן את יוסף נחמיה טויב שהוא מחסידי סקולען כידוע, והוא זימן אותי, מאכלי הסעודה היה מאוד טעים, אבל הרוח שם לא היה לרוחי, היה נראה כאילו אדמו"ר פירט טיש, הוא חלק יין ללחיים, באמצע עמדו לריקוד וכדומה, והיה שא שטיל בכל עת הסעודה, אבל החלות אי אפשר אוועקצומאכן.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום מאנטאג אוגוסט 30, 2021 11:11 pm, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

איך לייג איבער דעם בילד ווייל מ'האט מסדר געווען די אשכול איז עס ארויסגעפאלן
אגב הערות קען מען שרייבן דא אדער אין די ספעציעלע אשכול פאר קאמענטארן
אטעטשמענטס
mir (1)c (1).png
mir (1)c (1).png (627.85 KiB) געזען 2402 מאל
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

מוצשב"ק הייתי משועמם משום יואל לעווי נסע להרי הגולן להיות את שבתו עם דודו המקובל מבראד ארה"ב, וליפא רובין היה אצל רבו האדמו"ר מלעלוב ניקלשבורג בצפת, במילא הוצרכתי לילך עם יוסף נחמיה טויב לישיבת ליבאוויטש לראות האיך הם חוגגים את יום הארבעים שנה לבריאות הניסית של האדמו"ר נשיא דורינו אבל ראינו שלא מעניין הוא, והלכנו משם להסעודות מלו"מ הנקרא בשם ר' ישעי'לע קרעסטירער, שסיפר שם סיפורי צדיקים ר' שלמה רזנ"ב בן האדמו"ר מזוטשקא, משם הלכתי לככר השבת לראות איך פח אשפה מפריע את תושבי ירושלים לנסוע למחוז חפצם, לכבוד הציונים הנוטלים בחורים או נושרים (ווענד זיך וועם מען פרעגט) להצבא.

אגב יואל סיפר שאחד הדרים בהכפר חיספין סיפר לדודו ששמו טייטלבוים הוא, והוא דור שביעי להישמח משה, והיה לו הזכיה שבנו שהוא אגב דור שמיני להיש"מ, זכה לזרוק ביום אתמול פגז (באמבע) על אחד מן היעדים במדינת סוריה.

אגב ביום ו' היה היום הולדת העשרים של יואל לעווי קניתי לו עשרים רומבולס האהוב עליו, בשם הוריו (שאמרו לאבי לאמור לי) ויואל קנה להעולם טשולנט וקוגל ליל שישי לכבוד היום ודי רב זאל זיין געזונט שלח לו מכתב בדברי התחזקות (אינו שייך לכא' להיום הולדת).

לאחרונה שומעים בשורות לא טובות אודות מצב הבריאות הרופפות של האדמו"ר מהר"ם מוויזניץ מונסי לרפו"ש, ה' ירפהו ויחלימהו.

היום הלכתי עם יואל בקו ונקי לראות אם יש טיקעטס בזול למקומות הקדושים בסוף זמן, לא ראינו מציאות טובות כל כך, אלא בערך סביב שלש-ארבע מאות דולר אפשר בזמן ההוא יהיה אפשר למצוא מציאות.

אגב אחותי סיפר לאמי שיש לי אימייל אקאונט והיא נבהלה מאוד שלא ידעה מה זה ועל מה זה, אבל כשסיפרה לאבי הרגיעה שלא תדאג, שלכולם יש אימיילים, ולא חשב שתרמ"ב לעמעלע הוא, שאין לו, כך הוא דרכו של עולם, ואמר לאמי שישאל אותי אודותיו עד עתה לא שאל כלום ונראה מה יהיה אפשר היום ישאל אותי.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ב פר' ויצא

אתמול שמעתי שהוטב קצת מצבו של האדמו"ר מויזניץ שליט"א הוא נשם שטיק צייט בסיוע של רעספירעיטער אתמול בבוקר שמעתי שכבר נטלו ממנו את הרעספירעיטער, ה' ירפהו.

אתמול פסקו הבית משפט דפה, משפטם של כמה בחורים ששייכים לפלג הירושלמי, שלא עמדו ללשכת הגיוס, ואסרוהו אותם אצל הגל של הפגנות שהיה סוף בין הזמנים תשרי דהאי שעתא, וחרצו גורלם לזמנים ארוכים, בין ארבעים לתשעים יום, ודבר זה קבלו אצל העצ'ניקים בזעם רב, והלכו להפגין על הרחובות, והמשטרה זרקו עליהם בואש מסריח (אבל לא היה דומה לראשונות שזרקו בין הזמנים), והחליטו בדירתנו לסגור הדלת בעד יעקב לעבאוויטש, שהלך בידוע גמורה לתוך הבואש המסריח, הוא היה בכעס גדול על החוצפה, אבל היה לו להכניע את גאוותו הגדולה, המשטרה לא הצליח לשברו, אלא דווקא שכניו של הדירה שהוא גר בכל ימות השנה, כן הצליחו.

יום ד' פר' ויצא

המצב של האדמו"ר מויזניץ שליט"א ממונסי השתנה הרבה פעמים לאורך הימים האחרונים, למעלה ולמטה ה' ירפהו, אתמול שמעתי שמחזירים אותו על הרעספירעיטער עד שיעשו עמו איזה מעדיצינישע פראצעדור, היום שמעתי שהגדול הגרי"ל שטיינמן שליט"א נמצא בבית החולים, והרבה גדולי ישראל קראו להתפלל שיוטב מצב הבריאות שלו, והן קל לא ימאס תפילת רבים, אגב היום נפטרה בתו של הרב שטינמן, הרבנית ברלין ע"ה, אפשר רצה ליתן את שנותיה לאביה שינהוג את ההנהגה כמו עד היום.

ביום ב' הלכתי ללשכת הגיוס על רחוב רש"י לראות איך שמפגינים נגד הצבא, לכבוד זה שיש אנשים שראו היאך בחורה נכנס לתוך הבניין ולא יצאה ממנו, קראו הפגנה ולא הוציאה האישה עד למחרת בבוקר, היה שם הרבה מפגינים עד הבוקר, יש שאומרים שכל המעשה לא דובים ולא יער, אבל זה ברור שראיתי הפגנה שנהגו שם ככוליגאנעס, הם חטפו את הפייפ (ברז) שהיה שם לשתות את העצים, ושטפו מים לתוך החלונות של הבניין וכדומה, וזרקו שם דברים המסריחים וכדומה, שמעתי שבלילה זרקו לתוך הגדר שני דאמפסטערס, ראיתי היאך המשטרה תופסים אברך אחד להשליכו לכלא, המעשה היה שאחד דחף דאמפסטער לתוך הכביש, המשטרה בא במרוצה, ושמעתי אחד קורא לחבריו חטפו זה עם הכיפה לבינה (למרות שהוא לא נגע בהדאמפסטער) והם חטפו אותו, לא ראיתי היאך שמשליכים אותו לתוך הרכב שלהם, דהרבה פעמים עד שמגיעים לשם מצלחים להימלט מידיהם.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

אתמול חלפו מקום של הכולל ערב מביהמ"ד פאפא לביהמ"ד צאנז, מעבר לביהמ"ד אושפיצין סמוך לרחוב בהר"ן, אתמול בא מרדכי מינצבערג (אגב דירתו למעלה מביהמ"ד צאנז הוא) לומר שיעור בויואל משה, אשר בזמן זה מספר ההיסטוריה של ציונות בעת השואה.

ביום ב' לפני השיעור של איטשע מאיר שטרנבוך, אמר המגי"ש קצת דיבורים חריפים אודות החרדים ששמחים בעת שמכים את העצניקים, הוא השווה אותם להקאפאוס והיודנראט, שהיה בעת השואה ימ"ש, ואמר על עסקן אחד, סלונימער חסיד בשם יוסי דייטש, אמר עליו שר"י, שהוא אמר להמשטרה שלא הוכו די, והמגי"ש צעק זעקה גדולה ומרה אודות המצב שהבני תורה, דהיינו חסידי אויערבך שרויים שם, מוכים ונמרטים, למרות שהם עושים הוראות רבם, לבסוף אמר שאינו מדבר על גדולי ישראל, והפליג בשבחו של הגרי"ל שטיינמן, שאמר לו פעם אחד שאינו אוכל געבראקטס, משום שהיה פעם אחת אצל זקנתו מרת שטרנבוך הידוע, אצל הסדרים, משום שזרקו אותו מישיבה שלא רצה ליטל מהחמאה שלהם, וראה אצל זקנתו הנ"ל זהירות גדולה בעניין אכילת מצה שרויה, ה' ישלח לו רפו"ש בקרוב.

יום ה' פר' ויצא

ב"ה בבוקר שמעתי בשורות טובות אצל השני הצדיקים שחלו ל"ע, קודם שמעתי שאתמול עשו סורזשערי להאדמו"ר מויזניץ מונסי שליט"א, והכניסו לו טרעיק כדי שיאפשר לו לנשום, ואתמול היה שאלה של חיים או ח"ו להיפוך, וב"ה הניתוח סיים בהצלחה, והאדמו"ר כבר התעורר מהתרדמה שעשהו עליו לקראת הניתוח וכבר דיבר עם הסובבים אותו.

ואח"כ שמעתי שמצבו של הגראי"ל שטיינמן הר"י הגדולה אצל הליטאים, שינתה מצבו למוטב, דאתמול כבר היה נחסם הבית חולים, דנראה היה שכבר הגיע קיצו, אומרים שהר"י אמר למקורבים שלו שהוא חש שהתפילות מועילות, וביקש שלא יפסיקו מלהתפלל, אבל לכאורה זה שקר מהפארטיי, דלפי ראות עיני (שראיתי אותו בחודש אלול) אי אפשר לו לדבר כלל, אבל המקורבים שלו אינם רוצים לאבד שבט ההנהגה שיש בידם, במילא עושים מצב כאילו הר"י דובר ומנהיג כאחד הגדולים, ונראה עד מתי הוא ימשיך ככה, דהוא כבר בשנת מאה וארבעה שלו (עד 120) יש אומרים (אצל העצניקים) שכל המצב של בריאות הגראי"ל, שקר גס הוא, אלא שהם אומרים שמצבו התדרדר כדי שיהיה מצב אצל הליטאים החונים תחת דגלם, כדי שהציבור התמימים לא יתפעלו מההפגנות הנערכות ע"י המגזר הליטאי הפלג הירושלמי, במילא עושים מצב, ולפיהם גם בעת שיש שינו במצבו באמת ואינו לפי רצונם שיהיה בעת ההוא מצב של תפילות וכדומה, מכסין אותו מאת הקהל בתירוצים ואמתלאות שונים, שאלא טיפול רפואי קטן הוא, וכדומה, אבל אני לא מאמין בקאנספיראציעס כזה, אגב שמעתי שאצל הישיבות אשר בנשיאות הגר"ש אויערבך הפסיקו ללמוד ע"פ פקודת הר"י שלהם, ואמרו תהילים לרפואות הגראי"ל שליט"א, וגם בהפלס על דף השער כתב בקידוש לבנה אותיות, שיתפללו בעד אהרן יהודא ליב בן גיטל פיגא.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

א בילד פארנט פון די נייע לאקאציע פונעם כולל בשעת עפעס א געלט אקציע
נישט פארגעסן צו קאמענטירן אין דעם דעזיגנירטע אשכול פאר קאמענטארן וואס אין מיין חתימה איז דא א לינק אהין
אטעטשמענטס
כולל בצאנז_adobespark (2).png
כולל בצאנז_adobespark (2).png (377.34 KiB) געזען 2126 מאל
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

לאחרונה תקף אותי פארקילעכטס היות שיש מזג אוויר לא טוב לי, שינוי וסת תחילת חולי מעיים, כתב בגמרא, ודברי חז"ל חיים וקיימים לעד.

ליפא רובין נסע לפגוש עם אביו במירון ליסע עמו להאדמור ר' דוד אבוחצירא מנהריה שליט"א ששמעתי לאחרונה שאביו חסיד אצלו והוא לפלא.

יום א פר' וישלח

ליל שישי העבר ביליתי עם יקותיאל שאלאמאן ויוסף נחמיה טויב, ביואלי'ס רעסטוראנט, אכלנו שם טשולנט וקוגל לכבוד ליל שישי, אח"כ הלכתי עם יקותיאל שאלאמאן לניו יארק בעקערי לאכול דאונאט, אני לא שילמתי כלום דאין לי ממון למותרות כזה, אח"כ הלכתי עם יקותיאל לשיעורו של ר' מיילעך בידערמאן בביהמ"ד זווהיל, לאחור של בית מדרש בית ישעיה שע"י ישיבת מיר, אני הייתי שם לדקה אחת וברחתי משם, דלא היה לי כוח לשמוע את קולו.

ביום עש"ק לשעבר הלכתי להטועמיה הנערכת ע"י נכדי ר' ישעיעלע קרסטירער זי"ע, בלילה הלכתי לאכול עם מרדכי טודרוס יאקאב וזונדל רוטנער נכד מר' יחזקאל שליט"א מקרלסבורג שניהם דרים עמי בתרמ"ב 1, (חסר פה כמה תיבות) .....ושם פגשתי את בן דודי וואלף לעמל זיגלמאן, וחברי מישיבה סיני בלוי, וישבתי שם סמוך לשמעי' דן גאלד, היה שם ציבור גדול, והיה די לאכול לכולם, לא היה שם סולומון אבל לא יצאתי משם רעב, משם הלכנו הביתה, קראתי שם הבקהילה שקניתי, והפלס שבא על הדואר בכל יום ע"י יעקב לעבאוויטש, והמבשר שזונדל רוטנער קנה, ויששכר גרין בא לבקרינו, כדרכו שמבקר בדירתנו הרבה פעמים כדי לקרות העיתונות.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

בבוקר התפללתי בבית מנחם שע"י חבורת החסידים מישיבת מיר, היה שם חתן בגיל שלשים והיה שבת לפני שנסע הביתה לחתונתו שיהיה בעשרה בטבת הבעל"ט, במילא עשהו לו באווארפן כדבעי, היה שינוי קצת מבאווארפן רגיל, דהבחורים זרקו הממתקים (תמורות הנשים), ולא היה מי שיחטוף אותם, אחר התפילה היה קידושא רבה, משם הלכתי לש"ב ר' שלום חנניה, מצאתי שם קרובים, אחד בשם קעניגסבערג, בן ר' ..... חתן דו"ז ר' ......, הוא לומד בטשעבין, ואחד בשם פרענקל, בן ר' ...... (הוא למד עם אבי בישיבה ב.....), חתן דו"ז הנ"ל ר' ...., הסעודה היה יותר באטעמט משום הבחורים שהיו שם, דלא כמו שהיה יו"ט שהייתי שם, והייתי הבחור היחידי אצלו ולא היה נח לי.

מוצש"ק היה מלו"מ של חבורת בחורי סטמר הלומדים בירושלים עיה"ק, הנערכת ע"י חבירי מדירתי, היה שם פינה אחד ששם ישבו בחורי יוצאי ישיבת ..... שלמדתי, הראה"כ של החבורה ר' נתן פר"מ (בן ר' ירמיה בן הראב"ד חתן האדמו"ר מתולדות אהרן), נשא בדיבורים, בקצת דברי תורה וסיפורי צדיקים, בעיקר מהבת עין.

יום ה' פר' וישלח

היום חל היומדה"ק של הה"ק הבת עין מאווריטש, אשר מנו"כ בבית החיים העתיקה בעיר צפת, יום זה נעשה קצת יו"ט כאן בא"י, כמו אצל היארצייט של ר' ישעילע קערעסטירער זי"ע בארה"ב, איני יודע הסיבה אפשר משום שלא זכה לזש"ק, עכ"פ יש בכל מקום לחיים'ס וסעודות, כגון אתמול בלילה היה לחיים בהיכל הכולל בביהמ"ד צאנז, מאיר פרענקל עשה סיום מסכת, ור' נתן פר"מ הראה"כ השמיע את התורה הידוע מהבת עין על הימי חנוכה, והיום בבוקר לפני השיעור היה לחיים בחצר החדר השיעורים מתחת בית המדרש בית מנחם להבחורים הלומדים אצל שטרנבוך'ס חבורה, והיום הלכתי לדירתו של יואל ויוסף נחמיה, שהיה שם סעודה גדולה לכבוד הבת עין, היום נוסעים ציבור גדול לציונו הקדוש ובפרט שר' אלימלך בידערמאן עושה מצב מהבת עין, אבל אני לא נוסע משום שהייתי שם ביום ג' השבוע ואין לי כוח לנסוע עוד הפעם.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

א בילד פון איינע פון די סאטמארע מלווה מלכה'ס
נישט פארגעסן צו קאמענטירן אין די קאמענטארן אשכול
אטעטשמענטס
IMG_0575_adobespark (1).jpg
IMG_0575_adobespark (1).jpg (196.76 KiB) געזען 1926 מאל
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

מוצש"ק שמעתי מאמי, שאבי רוצה לנסוע לאה"ק לקראת היארצייט של זקני וזקנתי ר' .... ....... זצ"ל ורעייתו מרת .... .... ע"ה שהיארצייטן שלהם חלים בזה אחר זה בשבוע אחד, כידוע נפטרו בדרך על אווירון ששבר באוויר על שמי העיר פראג בדרכם לארה"ב, וזקני היה ילד קטן וניצל בחסדי שמים כשהושאר על עץ גבוה, מקודם נקברו על הבית החיים אשר בעיר, והיות שהיה ביה"ח לאנשים מודרניים ולא היה אפשר להובילם לא"י לקבור שם, משום שלא היה שייך בעת ההוא או משום שהיה מדינה קומוניסטי בעת ההוא, השאיר זקני ר.''. מ........ צוואה שיעלו כשיהיה שייך את העצמות של בנו בכורו וכלתו לארה"ק, וכן עשו, בשנת תשס"ה נסע אבי לנצח על המלאכה, וברשות של רב וואזנער הובילו אותם להביה"ח אשר על הר תמיר סמוך להר המנוחת, סמוך לקברו של ר' אשר פריינד זצ"ל.

עכ"פ, ביום ב' בבוקר קבלתי טלפון קאול, ועל הקו היה קולה של אמי תחי' שבאתה לנסוע לארה"ק עם אבי, וזה היה סורפרייז! לאחר השיעור של רב שטרנבוך שישבתי על שפילקעס, הלכתי למלון שבה שהו הורי, הגעתי לשערי המלון בשם פרימה פאלאס נכנסתי לשם, ופגשתי עם הורי והיה שמחה גדולה, בשעות הצהריים נסענו אני והורי, ובן דודי וואלף לעמל זיגלמאן להר תמיר, לכבוד היארצייט של זקנתי .... .... ....... ע"ה בת ר' .... ... ......... מבארשא ז"ל, אמרנו שם תהילים הדלקנו נרות, אמי בכה מאין הפוגות, משם הלכנו לציונו של זקני מהר.''. מ....... זי"ע וזוגתו זקנתי באבע .... ע"ה על ההר המנוחות.
אוועטאר
Amazing
שר שלשת אלפים
תגובות: 3106
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג מאי 29, 2016 9:09 pm

• ציטיר

תגובה דורך Amazing »

פארוואס איז די יארצייט פון דיינע אור עלטערן נישט אין די זעלבע טאג? אלס געמיינט זענען אוועק אויפן פלאץ
א'מונה ב'טחון ג'עלט
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

Amazing האט געשריבן:פארוואס איז די יארצייט פון דיינע אור עלטערן נישט אין די זעלבע טאג? אלס געמיינט זענען אוועק אויפן פלאץ

ביידע זענען אוועק אין שפיטאל, מיין באבע יענע טאג און מיין זיידע דריי טעג שפעטער.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

תרמב האט געשריבן:
Amazing האט געשריבן:פארוואס איז די יארצייט פון דיינע אור עלטערן נישט אין די זעלבע טאג? אלס געמיינט זענען אוועק אויפן פלאץ

ביידע זענען אוועק אין שפיטאל, מיין באבע יענע טאג און מיין זיידע דריי טעג שפעטער.

תיקון טעות, איך האב מברר געווען, און געהערט אז מיין באבע איז יא אוועק אויפן פלאץ, און מיין זיידע איז אוועק אין שפיטאל,
אגב אין די שטערן צעהן יאר צוריק איז געווען באשריבן די געשיכטע פול מיט אומפונקטלעכקייטן, במילא גראד איך יעצט אויס די מעשה בדיוק...
24/7
שר חמישים ומאתים
תגובות: 275
זיך איינגעשריבן אום: מוצ"ש אקטאבער 01, 2016 3:47 pm

• ציטיר

תגובה דורך 24/7 »

תרמב האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:

תיקון טעות, איך האב מברר געווען, און געהערט אז מיין באבע איז יא אוועק אויפן פלאץ, און מיין זיידע איז אוועק אין שפיטאל,
אגב אין די שטערן צעהן יאר צוריק איז געווען באשריבן די געשיכטע פול מיט אומפונקטלעכקייטן, במילא גראד איך יעצט אויס די מעשה בדיוק...

אויב אזוי קענסטו שוין זאגען גראב דיין נאמען.... :lol:
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

24/7 האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:

אויב אזוי קענסטו שוין זאגען גראב דיין נאמען.... :lol:

איך בין עפעס די איינציגסטע אייניקל פון מיין זיידע?
שרייב תגובה

צוריק צו “זכרונות”