מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

זכרונות פון די פארגאנגענע יארן

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

אוועטאר
פליגל
שר חמשת אלפים
תגובות: 5934
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג סעפטעמבער 04, 2009 1:27 pm
לאקאציע: ביים פענסטער

Re: מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך פליגל »

משהלע האט געשריבן:זיך צו באלעקן.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים
תגובות: 8389
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג אפריל 07, 2019 3:21 pm

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

מוצש"ק הלכתי למלווה מלכה של ישיבת מיר, שנערכו להחסידישע בחורים, היה שם גאנץ פיינע עסן, הר"י ר' לייזער יודל דיבר כמה דיבורים בעניין לימוד התורה, וקצת דברי התחזקות לאור פטירת מרן הגראי"ל זצוק"ל, אגב בשבוע אחר חנוכה היה הספד בישיבה בבניין המרכזי, גם דיבר אחד מראשי החבורות בשם ווערזיגער, ליטאי ראש חבורה לחסידישע בחורים.

גם נאם המשגיח שונא החסידים, ר' אהרן חדש (הלצים קורים לו אהרן ישן…), קודם אמר שמיר הוא החסידישע ישיבה הגדולה שבעולם, וכדומה, וכולם דפקו כף על כף בהתרגשות גדול, אח"כ מרוב אהבה לחסידים הטיח ביקורת קשה לעבר החסידישע בחורים, באומרו בין הדברים, שבעצם היה צריך להיות שהחסידים ידחפו אחד את השני בבית מדרש כדרך החסידים אצל הטישן, אבל אין המעשה כך, בביהמ"ד לא רואים החסידים זיך שטופן, אלא ברסטורנטים..... אגב זה שקר גס, רואים כעין זה אצל הליטאים גם, וכ"ש אצל ההעריס, אבל לך להתווכח עם אלטע קנאקער כזה... אח"כ זימר המשגיח על הרמקול כתר, (של אייזיק האניג), והיה צחוק גדול, לאחר ברהמ"ז רקדו כולם ביחד עם הרמים והראש ישיבה.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ב' פר' וארא

בסוף שבוע שעבר היה הרבה גשמים, לאחר תקופה שהוסיפו בתפילה תפילת וענני על עצירת גשמים, ע"פ פקודת בד"ץ העדה החרדית, והיה כעין סערה, אגב אזכיר שבאחת מהגשמים של תקופה זו נפגע בתאונת דרכים רח"ל אחד מראשי חבורות של מיר, הרב חיים פינקל אחיו של הראש ישיבה, שנפצע לו את הרגליים שלו, וצריכים להתפלל עליו, לאור הסערה התפללתי בהיכל הישיבה חוסן יהושע על הקומה שלנו על רחוב תרמב אחד, אני ירדתי לפני התיבה קבלת שבת, מאיר פרענקל מנחה.

אח"כ הלכנו, רוב בחורים של הדירה שלי, (חוץ מזלמן ברוך ומאיר), ודן יאקאב, לדירתו של חברנו ר' משה חנון נ"י, גבאי ביהמ"ד תפארת ירושלים, היה שם מאכלים טעימים מאוד, והיה (לי עכ"פ) אטמוספרה טובה, אחר הסעודה בא משה לדירתנו, בבוקר לאחר התפילה על רחוב דויד במניינו של אפרים שטערן שיש שם קידוש יפה, אכלתי הסעודה בדירתי שהתבשל ע"י זלמן ברוך טענענבוים, השתתפו שם כל חברי הדירה, (חוץ ממאיר שהיה לו שמחה במשפחתו) וגם אברהם לעבאוויטש.

מוצש"ק היה ניטל, והיה מלווה מלכה לבחורי חבורות חסידי סטמר בני חו"ל, נערך על ידי חברי דירתי, ולכבוד ניטל הביאו ראש המשגיחים של העדה החרדית בשכונת בית ישראל, יהודי בשם (יוסף קדיש) יוסעלע בלוי, מאנשי תפארת ירושלים, שבא ודיבר בענייני השגחה ובעיקר סיפר כל ההשתלשלות של התקנה להסגיר כל המסעדות וכדומה, בכל שכונת בית ישראל, ואחר הדרשה שאלו אותו הרבה שאלות בעניין זה, ובענייני השגחה וכדומה, כולם ישבו בעת הדרשה בדממה מוחלטת היות שהדרשה היה מעניינת מאוד.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום ג' פר' וארא

היום הופסק השביתה (סטרייק), שנערכו על ידי עובדי העירייה, בהנהלת ראש העיר ניר ברקת, השביתה היה לאור המחלוקת שהיה בין ראש העיר לשר האוצר כחלון, שלא רצה ליתן עוד תקציבים לעירייה של ירושלים, השביתה היה נוגע לנו, היות שבכל העיר לא לקחו הגארבעזש, וכל העיר היה נראה כפח אשפה גדולה, לבסוף הוקמו וועד שיעשה שלום בין העירייה ללשכת האוצר, המבינים אומרים בעיתונות. שכל המחלוקת הוא צעדים פוליטיים על עתידו של ברקת ושל כחלון, זאלן זיי זיך אויסקריגן עד הסוף...!

ביום ב' שעבר נערך בהיכל הכולל הדרת קודש (צאנז). חתן פארטי לבחור החתן ח... נ... ט...... מאנטוורפן שחתונתו יתקיים בשבועות הקרובות במונטריאול.

יום ד' פר' וארא

אתמול היה הדינר לטובת ישיבת מיר בבורו פרק אבל עוד לא דברתי עם אבי, במילא לא שמעתי כלום אודות הדינר.

אתמול הייתי דקה אחד בחדרו הפרטי של האדמו"ר מפינסק קרלין, שערך לחיים לכבוד היארצייט של אימו ע"ה.

(איני זוכר אם כתבתי את זה או לא), בשבוע שעבר לילה אחד, כמדומה לי ביום ד', הלכנו אני, יואל לעווי, ובערל פייג, ליואלי'ס רסטוראנט, ויוסף נחמיה טויב שילם לנו ארוחות ערב, לכבוד יום הולדת העשרים שלו, (תיפח פארטי).

לאחרונה הוחזר האדמו"ר מויזניץ מונסי לבית החולים, היות שהוחמר מצבו, לעת עתה יותר טוב הוא ה' ירחם במהרה, גם בן אחיו האדמו"ר מויזניץ (מרכז), שוכב בבית החולים לאחר שעשוה לו ניתוח קשה על הגב שלו ה' ירפהו ויחלימהו.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

יום א' פר' בא

יש לי הרבה לכתוב, אבל קודם אתחיל בשמחות, בסוף שבוע שעבר התחתנו ד' בחורים מתלמידי חבורת איטשע מאיר שטרנבוך, לא עם כולם יש לי שייכות, אבל בני חבורה אחד אנחנו, א' י.... א.... ב... מקריית יואל, י.... סטעמפל אחיו של השו"מ ר' בנציון, אחד בשם ל.... ואחד בשם י.... מ....., זה שמחה גדולה, וה' יעזור ששמחות זה ישפיע עוד שמחות עד בלי די.

ביום ה' לשעבר נסעתי לעיר נהריה, ביחד עם החתנים יששכר גרין וליפא רובין, שבשבוע זו נוסעים הביתה, ולפני שנוסעים הביתה ממהרים לחטוף עוד מקומות הקדושים וכדומה, עתה נסעו כדי לקבל ברכה מאת האדמו"ר המקובל רבי דוד אבוחצירא שליט"א, והיות שנהריה רחוק מאוד וחשבתי שאני לא יודע מתי יהיה לי זמן לנסוע אליו במילא נסעתי עמהם.

בבקר קמתי בשעה שבע בערך, אגב בלילה הלכתי לישן בשעה שלש וחצי, הלכתי למקווה, והתפללתי, לקחתי אוטובוס ביחד עם ליפא רובין, ממלכי ישראל לתחנה המרכזית, משם נסענו שעה או קצת יותר לעיר תל אביב, שם פגשנו עם יששכר גרין שבא עם אוטובוס אחר, משם נסענו על הרכבת לעיר נהריה, דרך של יותר משעתיים, בעיר נהריה תעינו קצת, עד שמצאנו הישיבה אביר יעקב, (הישן, יש להם בניין חדש לעת עתה), היה בערך בשעה אחת.

המתינו שם בערך שעה, אין שם תור, הגבאי מכניס מי שהוא רוצה, כמובן בכסף אפשר לעשותו מהר... קודם נכנס בנפרד ליפא רובין, כמה דקות אחריו נכנסנו על הקודש פנימה, הסדר שם הוא שיש חדר שבעצם מעבר הוא, בסוף של המעבר יושב האדמו"ר על ספסל - אפיס בענקל גבוה, ולפניו יש שלחן גבוה, לפניו פתוח הגיליון היוצא על ידי כולל אביר יעקב נהריה (שטיקלעך חסידישע ספרים), ובמעבר יש כסאות, ויושבים על הכיסא, וממתינים על התור, בכל פעם שאחד יוצא מחליפים כיסא, לכיסא הקרוב יותר, עד שמגיעים לכיסא האחרון, הגבאי העמיד אותי.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

עמדתי שם עד שהבאבא גמר עם האיש שלפני ונטל את ידי, אני נתתי לו את הקוויטל שלי, וקודם שטיפל בי שחח עם הגבאי הישב סמוך לו וצחק עמו, אחר כך עיין בקוויטל שלי ונטל הפדיון, עשרים שקל, ונתנו תחת לשלחנו, והראה לי על השם שלי בהקוויטל, אריה, ושאל אותי, האם כבודי תרמב? אמרתי כן, והוא הראה לי על האותיות שראשי תיבות הם, רוצה ה' את יראיו למייחלים לחסדו, בהקוויטל בקשתי לזיווג הגון וכו', בירך אותי, מזל טוב בקרוב! ועוד ברכות.

אח"כ אמרתי לו שדודי הולך למחר לכלא, ...... ..... בן ..... ..... האדמו"ר ענה לי, אבל לא הבנתי מה, חבל, נשקתי את ידיו, והוא נתן הקוויטל שלי מתחת הגיליון, והלכתי החוצה לחיים ולשלום. משם הלכנו לרכבת, ליפא הגיע דקה לפנינו, וחטף הרכבת 2:15, בדקה שהתחיל לנסוע, אבל אני ויששכר גרין לא ידעו איפה ליפא הלך, במילא פספסנו הרכבת, והצורכנו לנסוע בשעה 2:54, אחר שתי שעות הגענו לתל אביב, ושם המתינו על אוטובוס לירושלים.

כל הדרך היינו על שפילקעס, היות שלא התפללנו מנחה, 5 דקות לפני הזמן הרבינו תם הגענו לתחנה המרכזית, ורצנו לבית מדרש דשם, התפללנו מנחה והלכנו הביתה, הגעתי לדירתי בשעה 6:45, מותש כליל, אבל בשמחה רבא שזכיתי לברכה כזו.

בלילה אחר סדר הכולל היה ליל שישי, פארברענגען, על ידי ר' שמואל קרויס מתולדות אהרן, שסיפר הרבה סיפורים מתחילת שנות המדינה, וגם הרבה זשאוקס, השיחה נמשכה לשעה וחצי, אחר מעריב הלכנו להיכל אהרן, ששם היה החתן פארטי, מסיבת פרידה לחתן, של יששכר גרין, היה שם צוהאקן און צובריקעווען.
צולייגער
שר שלשת אלפים
תגובות: 3772
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אוגוסט 04, 2010 11:08 am
לאקאציע: איבערגעלייגט

• ציטיר

תגובה דורך צולייגער »

צובריקעווען איט איז
געשטימט פאר ראשעק הול
אוועטאר
גרויסע עם הארץ
שר עשרת אלפים
תגובות: 14528
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יולי 24, 2018 9:17 pm

• ציטיר

תגובה דורך גרויסע עם הארץ »

אלע גוונין, אלע טעמים.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

צולייגער האט געשריבן:צובריקעווען איט איז

גרויסע עם הארץ האט געשריבן:אלע גוונין, אלע טעמים.

א גרויסע יישר כח פארן קאמענטירן, איך האב שוין מורא געהאט אז מ'האט אויפגעהערט לייענען מיינע זכרונות.
צולייגער
שר שלשת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך צולייגער »

תרמב האט געשריבן:

א גרויסע יישר כח פארן קאמענטירן, איך האב שוין מורא געהאט אז מ'האט אויפגעהערט לייענען מיינע זכרונות.

הישעשיגע?! ביי אונז אין שוהל רעדט מען פון תרמב'ס זכרונות
געשטימט פאר ראשעק הול
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:

העי! ווי דאווענסטו?
צולייגער
שר שלשת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך צולייגער »

תרמב האט געשריבן:
צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:

העי! ווי דאווענסטו?

מיט דיין שוואגער :grin:
געשטימט פאר ראשעק הול
אוועטאר
חמרא טבא
שר עשרת אלפים
תגובות: 13001
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג אוגוסט 08, 2014 2:13 pm

• ציטיר

תגובה דורך חמרא טבא »

צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:
צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:

העי! ווי דאווענסטו?

וכלשונך הוא הולך לדאווען עם שוואגערך….
דביה תחדי נפשא
צולייגער
שר שלשת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך צולייגער »

חמרא טבא האט געשריבן:
צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:
צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:א גרויסע יישר כח פארן קאמענטירן, איך האב שוין מורא געהאט אז מ'האט אויפגעהערט לייענען מיינע זכרונות.

העי! ווי דאווענסטו?

חמרא, דו ביסט מיר חושד אז כ'רעד עבריט?
געשטימט פאר ראשעק הול
אוועטאר
חמרא טבא
שר עשרת אלפים
תגובות: 13001
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג אוגוסט 08, 2014 2:13 pm

• ציטיר

תגובה דורך חמרא טבא »

ביי יעדן קען זיך טרעפן א שווערע מינוט…
דביה תחדי נפשא
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

חמרא טבא האט געשריבן:
צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:
צולייגער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:א גרויסע יישר כח פארן קאמענטירן, איך האב שוין מורא געהאט אז מ'האט אויפגעהערט לייענען מיינע זכרונות.

העי! ווי דאווענסטו?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: דו האסט עס ארויס!
צולייגער
שר שלשת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך צולייגער »

חמרא טבא האט געשריבן:ביי יעדן קען זיך טרעפן א שווערע מינוט…

דו האלטסט אז אין א שווערע מינוט רעד איך עבריט? נעה... יא אר בעטטער דהען דהעט...
געשטימט פאר ראשעק הול
קהילת יקנה''ז
שר האלף
תגובות: 1260
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג מאי 25, 2020 11:36 am

• ציטיר

תגובה דורך קהילת יקנה''ז »

תרמב האט געשריבן:

די שרייב נאר!
אין צוואנציג יאר ארום ווען וועסט שוין קענען שרייבן געהעריג די נעמען וכו' בין איך די ערשטער צו מנדב זיין א שער אינעם ספר!

"שיקט אריין" אלטע בילדער פון קרית יואל צו :
[email protected]

און מיר וועלן עס ארויפשטעלן אויפן וועלטל!
אוועטאר
נישט ווי יעדעם
שר האלף
תגובות: 1568
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג דעצעמבער 20, 2019 2:49 am
לאקאציע: נישט צו ווייט

• ציטיר

תגובה דורך נישט ווי יעדעם »

איינער מיט א PDF פון די גאנצע ביז אהער ?
24/7
שר חמישים ומאתים
תגובות: 275
זיך איינגעשריבן אום: מוצ"ש אקטאבער 01, 2016 3:47 pm

• ציטיר

תגובה דורך 24/7 »

תרמב האט געשריבן:

מיר טרינקען מיט דארשט דיינע זיכרונות..
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

שב"ק בלילה התפללתי לפני התיבה מנחה וקבלת שבת בהשטיבלאך מאה שערים, אח"כ הלכנו אני, יואל וליפא, לבית מדרשו של ר' צבי מאיר זילברברג, כדי לקבל פניו של ר' ז... י... ר........ בן הצעיר של רבינו שליט"א, משם הלכנו ביחד לדירתו, ואכלנו שם את הסעודה ביחד, אחר השבת שמעתי מאבי ואמי שרבינו והרבנית שמחו מאוד, וספרו לאבי ואמי שאני אכל הסעודה אצל בנם.

הלכתי לישן בשבוע זו בשעה שש בבוקר, בלי שום סיבה טובה (נאו גוד ריזען), בבוקר בדרך מהמקווה לבית מדרש על רחוב דויד, ראיתי שבחצר לפני בית מדרש קרלין עומדים הקהל אצל קידושא רבא, היה שם שלחנות ופארענצעס, הלכתי לשם ראיתי האדמו"ר יוצא למקומו ביחד עם בני משפחתו.

לאחר מוסף וקידושא רבא הלכתי לסעוד אצל ש"ב ר' ש..... ח.. ט....., מצאתי שם את בן דודי י..... בן ח... א..... ט...... (מק.....), לאחר הסעודה ליווה אותי עד לדירתי, מוצש"ק קנה ליפא רובין בדירתי לכבוד החתן פארטי שלו, פיצה עם פרענטש פרייס, אכלנו לשובע, משם הלכנו לראות הפגנה על רחוב שומרי אמונים היה שם הרבה פחדנים והלכתי הביתה.

יום ג' פר' בא

אתמול הגעתי לשיעור של ר' איטשע מאיר שטרנבוך, לאחר שלא הייתי בביהמ"ד פארמיטאג כמה ימים, יום אחד היה לי תירוץ שהיתי אצל באבא דוד אבוחצירא, בתחילת השיעור קבלתי מראש החבורה שלום עליכם חמה ואמר אה!

אתמול היה יום הולדת של זלמן ברוך טענענבוים, ולכבוד זה בישל ארוכות ערב טעים עם בשר בהמה ויין, היה סעודה טובה והשתתף שם כל הדירה, וליפא רובין, ואחיו של וואלף בער פסח משה.

אתמול בלילה נסע ליפא רובין הביתה לקראת חתונתו, היום בבוקר נסע יהודה מנחם שטיין הביתה לקראת חתונתו, והיום ייסע יששכר גרין לקראת חתונתו, ה' יעזור שילכו מיטן רעכטן פוס אונטערן חופה.
אוועטאר
יוסף פריעדמאן
שר שבעת אלפים
תגובות: 7415
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אפריל 30, 2015 4:31 am

• ציטיר

תגובה דורך יוסף פריעדמאן »

תרמב האט געשריבן:כל הדרך היינו על שפילקעס, היות שלא התפללנו מנחה, 5 דקות לפני הזמן הרבינו תם הגענו לתחנה המרכזית, ורצנו לבית מדרש דשם, התפללנו מנחה והלכנו הביתה, הגעתי לדירתי בשעה 6:45, מותש כליל, אבל בשמחה רבא שזכיתי לברכה כזו.

איך מצאו חסידי סאטמאר שבתחנה המרכזית את בית המדרש בשביל להשלים מניינכם?
כי לך טוב להודות

. ע . ע . ע . ש . ע . . ש . . ש . ע . ש . ש . ע ולשמחה נאה לזמר . ע . ע
אוועטאר
טעם וריח
שר האלפיים
תגובות: 2554
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יוני 19, 2017 7:33 pm

• ציטיר

תגובה דורך טעם וריח »

יוסף פריעדמאן האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:כל הדרך היינו על שפילקעס, היות שלא התפללנו מנחה, 5 דקות לפני הזמן הרבינו תם הגענו לתחנה המרכזית, ורצנו לבית מדרש דשם, התפללנו מנחה והלכנו הביתה, הגעתי לדירתי בשעה 6:45, מותש כליל, אבל בשמחה רבא שזכיתי לברכה כזו.

אם לא מצא פטור
על "טעם וריח" אין להתווכח
אוועטאר
יוסף פריעדמאן
שר שבעת אלפים
תגובות: 7415
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אפריל 30, 2015 4:31 am

• ציטיר

תגובה דורך יוסף פריעדמאן »

טעם וריח האט געשריבן:

אם לא מצא פטור

בכדי שלא למצוא, זקוק לנסוע תל אביבה?
כי לך טוב להודות

. ע . ע . ע . ש . ע . . ש . . ש . ע . ש . ש . ע ולשמחה נאה לזמר . ע . ע
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

טעם וריח האט געשריבן:

אם לא מצא פטור

בכדי שלא למצוא, זקוק לנסוע תל אביבה?

איך האב נישט געהאט קיין מניין, כאטש האב איך געהאט א נארמאלע פלאץ ווי צו דאווענען.
שרייב תגובה

צוריק צו “זכרונות”