מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

זכרונות פון די פארגאנגענע יארן

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

אוועטאר
טשאלמיקא
שר האלף
תגובות: 1589
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג נאוועמבער 08, 2021 11:21 am
פארבינד זיך:

Re: מיינע זכרונות פון די ירושלימע געסלאך - @תרמ"ב

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך טשאלמיקא »

תרמב האט געשריבן:די הדלקות הנרות ביי די בריסקע ראש ישיבה געדעקט אין די שחרית צייטונג

חשש גלוי :oops:
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים
תגובות: 8389
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג אפריל 07, 2019 3:21 pm

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם הלכנו לביתו של הגאב"ד הגרי"ט וייס, לפני הדלקת הנרות דיבר כמה דיבורים, ואמרו הרבה פעמים כדי להדגיש את הנחיצות, (או משום שהיה בבחינת ספר תורה שרוי בצער, שלא היה בצלילת הדעת כל כך), לאחר ההדלקה שהיה על מרפסת ביתו, זמרו זמירות, אח"כ עברו כולם לברך את הגאב"ד בברכת חנוכה שמח, ולקבל ברכות, אמרתי לו שמי, והוא שאל אותי אם לוי אני?

עניתי לא.

ושאל, תרמב ולא לוי?

אמרתי לו שאני נכד מר....... רב!

הגאב"ד נתמלא בהתפעלות ובירך אותי שאגדל כמו הר....... רב, ועוד כמה ברכות, אח"כ קבלתי מטבע מהגבאי שנברך היה ע"י הגאב"ד שליט"א.

משם הלכנו הביתה להדליק את הנרות, אחר ההדלקה הלכתי לסטראפקוב'ע בית מדרש, ששם היה נערך חנוכה מסיבה ע"י ר' יוסף הירשלער, הייתי שם כמה דקות, מצאתי שם את יקותיאל שאלאמאן, ראיתי את ר' נחמן בידערמן מגיע ומרקד לכבוד חנוכה, אבל הלכתי משם לפני דרשתו, שלא היה לי נערוון לשמוע דרשות.

ביום ב' לאחר השקיעה הלכנו לביתו של ראש ישיבת מיר, ר' לייזער יודא פינקל, לראות את הדלקת הנרות שלו, המעשה הוא, שהר"י הוא בן ארבעים וחמש (בערך), ואינו יודע איך אוכלים את זה, היה שם בערך שלשים בחורים כולם חסידים, ראינו שאומר תפילות לפני הדלקה (אפשר לשם יחוד), ואח"כ הדליק על המרפסת, ואח"כ הלך במהירות לעבר שער הבניין להדליק שם עוד מנורה, ואמר אח"כ הנרות הללו, לאחר זה הדליק עם בניו הקטנים, אח"כ פצחו בריקוד נלהב בזמר מעוז צור ועוד ניגונים לכבוד חנוכה, לאחר הריקוד ישבו כולם סביב השלחן והאדמו"ר - הר"י חלק למשתתפים סופגניות, ואמר קצת דברי תורה, והלכנו משם לחיים ולשלום להתפלל מעריב, ולילך למקווה.
לעצט פארראכטן דורך תרמב אום מיטוואך דעצעמבער 15, 2021 12:27 am, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

חנוכה ביים גאב"ד געדעקט אויף JDN
אטעטשמענטס
image017.jpg
image017.jpg (39.83 KiB) געזען 1895 מאל
אוועטאר
מחצה''ק
שר האלף
תגובות: 1086
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך פעברואר 13, 2019 7:28 pm

• ציטיר

תגובה דורך מחצה''ק »

תרמב האט געשריבן:ושאל, תרמב ולא לוי?

;l;p-
אוועטאר
אונגארישע הייזער
שר שמונת אלפים
תגובות: 8296
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יאנואר 31, 2019 1:12 pm
לאקאציע: אין מאה שערים

• ציטיר

תגובה דורך אונגארישע הייזער »

מחצה''ק האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:ושאל, תרמב ולא לוי?

;l;p-

גילוי חלק א'...
לכאורה האט געשריבן:
פארוואס שרייבט מען תגובות אן זיך פארשטענדיגן מיטן מוח?
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם נסענו תיכף לבני ברק (אני, ליפא רובין, יואלי גערמאן, ויואל לעווי), הלכנו לעבר בית מדרש ויזניץ (שרולטשי'), ראינו שם ההדלקה של הרבי, ושמענו אותו אומר שבע פעמים ויהי נועם, וראינו השפאציר בין הציבור בשעת מעוז צור.

משם הלכנו לאחיו האדמו"ר מויזניץ (רבי מענדעלי), באמצע טעמנו טעימה קלה, אצל רבי מענדילי ראינו עבודה בדומה לאחיו, חוץ מכמה שינוים קלים, ביניהם, שאצלו שורר שתיקה מוחלטת, וגם צפיפות נורא, היות שיש לו בית מדרש קטן (יחסית לאחיו), וגם ראינו הדבר מוזר מאוד, שפניהם (וכל גופיהם) של החסידים עומדים לעבר הרבי, ברגע שהרבי הולך לעבר הצד השני של הביהמ"ד כולם סובבים את עצמם בהתבטלות מוחלטת כלפי הרבי הקדוש, כנגד הרבי עמדו ילדי החסידים בקאסקעטלעך על ראשיהם, באמצע הזמירות זמרו הילדים בעצמם, (אצל אחיו יושבים הילדים באמצע החלל), לאחר העבודה נסענו הביתה, ר' משה חנון לקח אותנו עם רכבו הביתה היות הבוס נסע אלא עד החנה המרכזית, הדלקנו את הנרות בשעה שתיים בלילה.

למחרתו, זאת חנוכה, הדלקתי את הנרות לאחר מעריב, לא הלכתי לאדמו"רים אצל השקיעה, לאחר ההדלקה היה מסיבת חנוכה לחבורת בחורי סטמר בני חו"ל, באוהל סמוך להר הזיתים, נסעו עם אוטובוס, על הדרך דרש ר' מרדכי מינצבערג בענייני המקומות המעניינים באזור, אצל המסיבה חלקו קוגל שהתבשל על ידי זלמן ברוך טענענבוים, וחלקו מטבעות שנתברך על ידי הגאב"ד ירושלים, וגם הלכנו עם מרדכי מינצברג למקום המשוער כמקום מנוחת הנביא זכריה, בעיקר היה קומזיץ שהיה נערך ע"י ישראלי דיימאנד, עם גיטרה, לאחר מכן הלכו לקברו של דוד המלך ע"ה, והלכנו על הגג לראות את מקום המקדש, (לא ראינו כלום, אבל זה כבר לא נפק"מ), הפקרנו את הבגדים.
אוועטאר
אונגארישע הייזער
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תרמב האט געשריבן: וגם הלכנו עם מרדכי מינצברג למקום המשוער כמקום מנוחת הנביא זכריה

דאס איז אונטן פונעם בארג וואו עס ליגט דער אור החיים הק', ניין?

תרמב האט געשריבן: הפקרנו את הבגדים.

פשט?
לכאורה האט געשריבן:
הר גריזים
שר האלף
תגובות: 1531
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג אוגוסט 14, 2017 1:34 pm

• ציטיר

תגובה דורך הר גריזים »

אונגארישע הייזער האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן: וגם הלכנו עם מרדכי מינצברג למקום המשוער כמקום מנוחת הנביא זכריה

פשט?

נישט צו דארפן קריעה רייסן

אגב, ישר כח גדול ונורא הרב תרמ"ב על הזכרונות שאתה כותב, אני נהנה בכל פעם מחדש!
אוועטאר
אונגארישע הייזער
שר שמונת אלפים

• ציטיר

הר גריזים האט געשריבן:

פשט?

נישט צו דארפן קריעה רייסן

אגב, ישר כח גדול ונורא הרב תרמ"ב על הזכרונות שאתה כותב, אני נהנה בכל פעם מחדש!

אהא, שכוח
לכאורה האט געשריבן:
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

איך בין נישט זיכער, אבער ס'ליגט מיר אין קאפ אז סאיז אראפ אונטן ממש די ווייטסטע וואס מקען גיין.
אוועטאר
אונגארישע הייזער
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תרמב האט געשריבן:

איך בין נישט זיכער, אבער ס'ליגט מיר אין קאפ אז סאיז אראפ אונטן ממש די ווייטסטע וואס מקען גיין.

שטימט, נעבן יד אבשלום
לכאורה האט געשריבן:
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

כשהגענו חזרה לירושלים (עיר החדשה), הלכנו לאוהלו של אל... בר...., ראינו אותו מחזה שראיתי חול המועד, משוגענער עושה תנועות, וכולם רוקדים, (מוטה פראנק רקד עמו בעת שאני הייתי שם), לאחר מכן הלכנו לקבל מטבעות מהאדמו"ר משומרי אמונים על רחוב מאה שערים, ומהאדמו"ר מתולדות אהרן, הלכתי לשלחנו הטהור של האדמו"ר ממבקשי אמונה, ומשם הביתה.

יום ב' פר' שמות

אבדתי לעת עתה את עט שלי השחורה, במילא צריך אני לכתוב באדומה, לאחרונה עברו הרבה פעמים שלא כתבתי כלום הבעיה הוא שיש לי הרבה לכתוב, עתה אכתוב קודם אודות השבת העבר ואח"כ אחזור לזאת חנוכה ולשבת אח"כ בבני ברק.

בשבת העבר שהיתי בכפר הקדוש שעיני כל ישראל אליו, "מירון", מקום מערת רשב"י זי"ע ועכי"א, הייתי שם בצל קהילת תפארת ירושלים, ההכנות לשבת התחילו ביום ד' בלילה, כשהתחילו לעשות הסלטים בבית התבשיל של חב"ד, השייך לר' הערשל חנון, אביו של משה, הגבאי של קהילות תפארת, כמה בחורים עזרו שם, גם אני עזרתי קצת.

ביום ה' היה תענית עשרה בטבת, עברה עלי בקלות, ישנתי רוב התענית. מאוחר בלילה נסענו, אני, יואל לעווי, יואלי גערמאן, ואברהם לעבאוויטש, במכונית של האברך החשוב יוסעלע קויפמן מעיר בית שמש, הדרך היה ערבה מאוד על הנוסעים, הגענו לשם לאחר שעה ג' בבוקר, עזרנו שם קצת ביחד עם ליפא רובין ומנחם גאלדמאן, שהיו שם כבר כמה שעות, וגם ישראל אשר עם שמואל פערלשטיין ודן יאקאב, שהגיעו שם עם משה כמה דקות אחר שהגענו.

לאחר שעה נטלו ידיים לסעודה (חלה וסלטים), אחר כך הלכתי למערה להתפלל, קודם טבלתי שם בחצר, אח"כ התפללתי שחרית, היה שם ציבור גדול שהתפללו ותיקון, אבל אני התפללתי ביחידות, משום שהתפללתי באיטיות גדול, אח"כ אמרתי תיקון הכללי, ראיתי שם את האדמו"ר ממאקאווא יושב שם ומתפלל.
אוועטאר
יוסף פריעדמאן
שר שבעת אלפים
תגובות: 7415
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אפריל 30, 2015 4:31 am

• ציטיר

תגובה דורך יוסף פריעדמאן »

תרמב האט געשריבן:כשהגענו חזרה לירושלים (עיר החדשה), הלכנו לאוהלו של אל... בר...., ראינו אותו מחזה שראיתי חול המועד, משוגענער עושה תנועות, וכולם רוקדים, (מוטה פראנק רקד עמו בעת שאני הייתי שם), לאחר מכן הלכנו לקבל מטבעות מהאדמו"ר משומרי אמונים על רחוב מאה שערים, ומהאדמו"ר מתולדות אהרן, הלכתי לשלחנו הטהור של האדמו"ר ממבקשי אמונה, ומשם הביתה.

חחחח.
צו א אפענע רמז...
כי לך טוב להודות

. ע . ע . ע . ש . ע . . ש . . ש . ע . ש . ש . ע ולשמחה נאה לזמר . ע . ע
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם הלכתי ביחד עם כולם להדירה, והלכנו לישן עד סמוך להזמן, אח"כ הלכתי למקווה (טדגי), התפללתי מנחה וקבלת שבת במערה, רקדתי בר יוחאי עם הציבור לפני כגוונא, לאחר התפילה ראיתי דבר מוזר מאוד, שמאוד התפעלתי ממנה, כל קהילות תפארת ירושלים עמדו בשורות שורות, ובשורה הראשונה עמד ראש החבורה ר' שלמה מינצבערג, וזמרו ישמחו במלכותך, באמצע הניגון התחילו כולם לרוץ במהירות, ונעצרו כולם לאחר דקה, ועוד הפעם התחילו לזמר ולרוץ, כמה פעמים, עד שהגיעו לאולם הסעודות, לא הפסקתי לצחוק, זה היה מראה הוד שקשה לתארו במילים.

אכלנו הסעודות באולם יד עזרה, נאמרו שם דרשות קיצוניות מאוד מר' משה גפנר ורב הולצמן, בבוקר התפללתי במערה, ואכלתי הסעודה במקום הנ"ל, היה שם עוד דרשות, מנחה בצהריים במערה, של"ס מעריב והבדלה באולם הנ"ל.

מוצש"ק הלכתי למערה, וראיתי שם כמה אדמו"רים, זידיטשוב באר שבע, אחד מאדמו"רי שומרי אמונים, (ההוא שישב בתפיסה) חוסט (טירנויער) וסעליש, ובראשם האדמו"ר מזאבלטוב (בן ר' בעריש מספינקא), הם היו שם לכבוד השמחה אצל האדמו"ר מזאבילטוב השיא את בתו, עם בנו של האדמו"ר משומרי אמונים, ועשהו השבע ברכות במירון, ומוצש"ק הדליק האדמו"ר מזאבלטוב הדלקה, ועשה עצמו כאדמו"ר גדול, דיבר דיבורים נלהבים, ועשה תנועות שונות ומשונות.
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

בשעת הריקודים אמרתי תהילים, מצ' עד ק"ז, אצל ר' שמעון, והזכרתי שם שמות משפחתי לרפואות וישועות, אחר הריקודים של האדמו"רים, באו אנשי תפארת ירושלים ורקדו לכבוד ר' שמעון, באמצע פגשתי את י..... ש......, בן הזידיטשובער (ב"ש), המנכ"ל גשמי של ישיבת ..... (לשעבר), אגב, גם מצאתי את א..... ק...... שבת בלילה), לאחר הריקודים נסענו הביתה שמח וטוב לב ברכבו של יוסעלע קויפמן.

אתמול הגיע בחור חדש לדירתנו, ליטל את מיטתו של טודרוס קליין, שעומד להינשא בעוד כמה שבועות, שם משפחתו ווייץ מבארא פארק, מיול"ח לאחד בשם ....... מוויליאמסבורג.

יום ג' פר' שמות

ב"ה מצאתי את עטי על השלחן בדירתי, תודה לך ה'.

ביום עש"ק שעבר היה שיחה מאת ר' אשר אריאלי, שנאם לפני הבחורים החסידיים תלמידי ישיבת מיר, השיחה היה מיועד למצוינים, דיבר אודות שובבים, שילמדו ברצופות כל סדר א', ושעה ראשונה של סדר ב', ואח"כ בירך ברכות והבטיח ישועות, אח"כ דיבר הראש החבורה שלי ר' איטשע מאיר שטרנבוך כמה דיבורים, כל השיחה היה מוזר, החידוש היה שליטוואק שהעיד בעצמו לפני שטרנבוך שבימי בחרותו לא ידע מה זה שובבים, ייתן שיחה לחסידישע בחורים בעניין תיקון שובבים.

לאחר הדרשה חתמו (על פי עדותו של שטרנבוך), 134 בחורים על הקבלה של הרצופות, והחברותא שלי יואל לעווי, גם קבל על עצמו, והשכן שלי בעת סדר א' יוסף נחמיה טויב גם חתם, אני לא חתמתי כמובן, היות שזה לא שייך לנפשי לקבל קבלות כזה, אם כל הקבלה היה על שעה אחת הייתי מסופק אם הייתי חותם, כל שכן לסדר שלם, אבל היות שחברותא שלי קבל על עצמו הרצופות נעשה לי אי נוחות, ודבר זה אמור להימשך לאורך ששה שבועות "שובבי"ם".
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

ביום ב' בשרו בכולל שיהיה שני שבועות חזרה על סימן שי"ט, ואח"כ יהיה מבחן קשה, היות שזה גוש חשוב שאפשר להתכבד בו, אני מקווה שאהיה בקי בכל הסימן ישר והפוך.

עתה אחזור לכתוב קצת מזאת חנוכה, אני רוצה קודם לכתוב פרט קטן ששכחתי לכתוב, שבת חנוכה בלילה, אחר שהוחזרנו הביתה משלחנו הטהור של האדמו"ר מלעלוב ניקלשבורג, הגיע אורח בלתי צפוי, על ידי דן יאקאב, האורח היה הבחור החשוב א....לע בי...., הבחור הזה היה הסמל הידוע של הפגנות של העצניקים, בחור שמן מאוד הוא, עם שערות אדומות, ומגמגם קשה, וריח נודף ממנו, ויש לו בעיית נפשיות, כל הנ"ל עשהו אותו לבנאדם מצוין שיהיה על כל הוואטסעפים, וגם נכתבו עליו בכל העיתונות, (שגורסים קצת את העצניקים).

הוא ישב בדירתנו לשעה, ופטפט שטותים ופוליטיקה, לסוף החליט שלא רוצה לחזור לאכסנייה שלו, והחליט לילך לישן על הספה שבדירתנו, וכן עשה, החורבן היה שביום ה' של השבוע אחר כך בא שנית ורצה לישן בדירתנו ובפעם הזה לא שמחנו כל כך לראות את פניו במילא שלחו אותו לישן על המרפסת ולכאורה לא היה נח לו שם כל כך ובזה לא יבוא עוד.

יום ד' פר' שמות

לא הספקתי לכתוב אודות זאת חנוכה אתמול, אכתוב עתה, ביום זאת חנוכה שמעתי שיהיה סעודה גדולה ברחמיסטריווקא לכבוד היום, הלכתי לשם, אכלתי שם בילקעס עם סולומון וכדומה, אח"כ הלכתי לאדמו"ר מלוצק על רחוב שמואל הנביא, הלוצקער ממשפחת אדמו"רי קרלין הוא, (אחיו הצעיר של האדמו"ר הנוכחי), בחצרות קרלין נהגו לעשות סעודה גדולה לכבוד זאת חנוכה, ואצל סעודה זו להשתכר עם משקה ששמה פמש, (ע"ש איזשהו ראשי תיבות), שמכינים במיוחד לכבוד זאת חנוכה, מערבבים שם יין עם יי"ש דבש ומים, ומבשלים אותם, בחצי כוס ממנו אפשר כבר להיות שיכור יותר מפורים, והם שותים יותר, עכ"פ הלכתי ללוצק וקבלתי מהאדמו"ר כוס פמש.
הר גריזים
שר האלף
תגובות: 1531
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג אוגוסט 14, 2017 1:34 pm

• ציטיר

תגובה דורך הר גריזים »

זייער געשמאק באשריבן!
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

הר גריזים האט געשריבן:זייער געשמאק באשריבן!

תודה!
שטאפיק
שר חמש מאות
תגובות: 864
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יולי 23, 2020 9:13 am
לאקאציע: עיה"ק ירושלם תובב"א

• ציטיר

תגובה דורך שטאפיק »

תרמב האט געשריבן:ביום ב' בשרו בכולל שיהיה שני שבועות חזרה על סימן שי"ט, ואח"כ יהיה מבחן קשה, היות שזה גוש חשוב שאפשר להתכבד בו, אני מקווה שאהיה בקי בכל הסימן ישר והפוך.

עתה אחזור לכתוב קצת מזאת חנוכה, אני רוצה קודם לכתוב פרט קטן ששכחתי לכתוב, שבת חנוכה בלילה, אחר שהוחזרנו הביתה משלחנו הטהור של האדמו"ר מלעלוב ניקלשבורג, הגיע אורח בלתי צפוי, על ידי דן יאקאב, האורח היה הבחור החשוב א....לע בי...., הבחור הזה היה הסמל הידוע של הפגנות של העצניקים, בחור שמן מאוד הוא, עם שערות אדומות, ומגמגם קשה, וריח נודף ממנו, ויש לו בעיית נפשיות, כל הנ"ל עשהו אותו לבנאדם מצוין שיהיה על כל הוואטסעפים, וגם נכתבו עליו בכל העיתונות, (שגורסים קצת את העצניקים).

הוא ישב בדירתנו לשעה, ופטפט שטותים ופוליטיקה, לסוף החליט שלא רוצה לחזור לאכסנייה שלו, והחליט לילך לישן על הספה שבדירתנו, וכן עשה, החורבן היה שביום ה' של השבוע אחר כך בא שנית ורצה לישן בדירתנו ובפעם הזה לא שמחנו כל כך לראות את פניו במילא שלחו אותו לישן על המרפסת ולכאורה לא היה נח לו שם כל כך ובזה לא יבוא עוד.

יום ד' פר' שמות

לא הספקתי לכתוב אודות זאת חנוכה אתמול, אכתוב עתה, ביום זאת חנוכה שמעתי שיהיה סעודה גדולה ברחמיסטריווקא לכבוד היום, הלכתי לשם, אכלתי שם בילקעס עם סולומון וכדומה, אח"כ הלכתי לאדמו"ר מלוצק על רחוב שמואל הנביא, הלוצקער ממשפחת אדמו"רי קרלין הוא, (אחיו הצעיר של האדמו"ר הנוכחי), בחצרות קרלין נהגו לעשות סעודה גדולה לכבוד זאת חנוכה, ואצל סעודה זו להשתכר עם משקה ששמה פמש, (ע"ש איזשהו ראשי תיבות), שמכינים במיוחד לכבוד זאת חנוכה, מערבבים שם יין עם יי"ש דבש ומים, ומבשלים אותם, בחצי כוס ממנו אפשר כבר להיות שיכור יותר מפורים, והם שותים יותר, עכ"פ הלכתי ללוצק וקבלתי מהאדמו"ר כוס פמש.

קיין טראפ נישט!
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

שטאפיק האט געשריבן:
תרמב האט געשריבן:לא הספקתי לכתוב אודות זאת חנוכה אתמול, אכתוב עתה, ביום זאת חנוכה שמעתי שיהיה סעודה גדולה ברחמיסטריווקא לכבוד היום, הלכתי לשם, אכלתי שם בילקעס עם סולומון וכדומה, אח"כ הלכתי לאדמו"ר מלוצק על רחוב שמואל הנביא, הלוצקער ממשפחת אדמו"רי קרלין הוא, (אחיו הצעיר של האדמו"ר הנוכחי), בחצרות קרלין נהגו לעשות סעודה גדולה לכבוד זאת חנוכה, ואצל סעודה זו להשתכר עם משקה ששמה פמש, (ע"ש איזשהו ראשי תיבות), שמכינים במיוחד לכבוד זאת חנוכה, מערבבים שם יין עם יי"ש דבש ומים, ומבשלים אותם, בחצי כוס ממנו אפשר כבר להיות שיכור יותר מפורים, והם שותים יותר, עכ"פ הלכתי ללוצק וקבלתי מהאדמו"ר כוס פמש.

קיין טראפ נישט!

קען זיין איך בין זיך טועה איבער די וואסער, אבער אלע איבריגע אינגרידיענטס איז יא אמת....
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם הלכתי חזרה לטיש של האדמו"ר מרחמיסטריווקא לשני דקות, משם הלכתי לטיש של האדמו"ר מקהל חסידי ירושלים, גם חצר קרליני, ראיתי שם העולם שמח וטוב לב, רוקדים בכל כוחם, משם הלכתי לטיש של האדמו"ר מפינסק קרלין שאומרים שם שזה הטיש הכי גדול של כל השנה, הציבור היה שיכור ורקדו ושמחו ווי ס'דארף צו זיין, האדמו"ר שיחק דריידל גם ראיתי שהנגיד בערל ווייס מלוס אנג' לעס הגיע, והרבי כבדו כעין אדמו"ר גדול, (רבי היה מכבד עשירים...).

עתה אכתוב קצת אודות השבת בבני ברק, המעשה היה שיש יהודי אחד חסיד וויזניץ בני ברק, הגר בוויליאמסבורג ומתפלל ב...., ההוא ביקש פעם מליפא רובין שייסע לרבו לשהות בצילו שבת אחד, והבטיח לו שימצא לו אכסנייה וסעודות, בשבוע של אחר חנוכה רצה ליפא לנסוע, וצלצל לר....... הנ"ל פעם אחת קבל הקאל, ופעם אחת לא, גם יואל לעווי ניסה לקרוא לו, למעשה לא נעשה ממנו כלום, לבסוף ביום ה' בלילה החלטנו לנסוע לבני ברק, יהיה מה שיהיה.

ביום ו' עש"ק אחר צהרים נסענו לבני ברק, בלא אכסנייה ובלא מקום לאכול הסעודות שב"ק, למעשה הלכנו לישן אצל אחד בשם פרענקל, שבנו דר ביחד עם יואל לעווי בדירה אחד בירושלים, הלכנו למקווה בצעירי אגודת ישראל, בלילה הלכנו להתפלל מנחה אצל ר' מנדל וויזניצער, לאחר מנחה עשהו שם פאזע, הרבי יצא לחדרו, ולא ידעו שם עד מתי יאריך הפוזה, ממילא ברחנו משם והלכנו להתפלל קבלת שבת אצל שרולטשי וויזניצער, ראיתי אותו מרקד עם חתנים שמתחתנים בשבוע זה בעת בואו בשלום, לאחר התפילה אמרתי לו גוט שבת.
אוועטאר
אונגארישע הייזער
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תרמב האט געשריבן:עתה אחזור לכתוב קצת מזאת חנוכה, אני רוצה קודם לכתוב פרט קטן ששכחתי לכתוב, שבת חנוכה בלילה, אחר שהוחזרנו הביתה משלחנו הטהור של האדמו"ר מלעלוב ניקלשבורג, הגיע אורח בלתי צפוי, על ידי דן יאקאב, האורח היה הבחור החשוב א....לע בי...., הבחור הזה היה הסמל הידוע של הפגנות של העצניקים, בחור שמן מאוד הוא, עם שערות אדומות, ומגמגם קשה, וריח נודף ממנו, ויש לו בעיית נפשיות, כל הנ"ל עשהו אותו לבנאדם מצוין שיהיה על כל הוואטסעפים, וגם נכתבו עליו בכל העיתונות, (שגורסים קצת את העצניקים).

:lol: :lol:
לכאורה האט געשריבן:
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

משם הלכנו חזרה לבית מדרשו של האדמו"ר מוויזניץ מרכז (מהר"מ), אבל הגענו מאוחר, לאחר אמירת גוט שבת, אבל ראינו דבר מוזר מאוד, ראינו שיוצא מביהמ"ד ואח"כ חוזר, וקרא להגבאי, יצחק! מארגן וועט מען דאווענען פריער! הגבאי שאל באיזה זמן? הרבי ענה ציווישן קוואדער צו ניין און צעהן צו ניין! הגבאי הוכה על השולחן וקרא מארגן וועט די "הייליגע רבי" אריינקומען פריער צום דאווענען וכו' והאדמו"ר הקדוש הנהן בראשו, ואח"כ אמר בקול רם "בערך!" ועושה תנועה בידיים, אצלי זה היה מוזר מאוד אבל שמעתי ששם בחצר זה דבר שבשגרה.

אחר כל זה לא היה לנו פלאן לאכול הסעודה, היות שר....... הנ"ל לא קרא אותנו לומר איפה לאכול, שמענו שיש אחד שנותן סעודות שבת לאורחים בלי לקרות מראש, ושמו בוקסבוים, היה לנו הכתובת שלו הלכנו לשם, דפקנו על הדלת, בתולה פתח ואמר שבשבוע זו יש להם הרבה אורחים ואינם מקבלים עוד, היינו בעת ההוא נבוך מה עושים עתה?

הצעתי עצה הלכנו לבית מדרש סאטמאר (מהר"א), והלכנו לאברך אחד ושאלנו אותו למי אפשר לילך לאכול סעודת שב"ק? לבסוף מצאנו אחד בשם יאזשעף שלקח אותנו לביתו ואכלנו שם הסעודה, הסעודה הייתה טעימה מאוד ב"ה (יש לו משפחה גדולה, בנין וחתנין, במילא היה לו מאכלים הרבה) אחר הסעודה שארכה כשלוש שעות הלכנו לשלחנו הטהור של האדמו"ר ר' ישראל מויזניץ, הגענו לשם לסוף סעודה היינו שם עד לסוף הבאטע, והלכנו לאכסנייה היות שהאדמו"ר ר' מענדילי לא ערך שלחן בשבוע זו (לכא' מפני חולשה).
אוועטאר
תרמב
שר שמונת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך תרמב »

קמנו בבוקר מאוחר, אחר המקווה הלכנו להתפלל בטשערנאביל, לאחר התפילה היה שם קידוש נערך על ידי הרבי, לאחר עשרים דקות קראו אותנו והלכנו ביחד עם האדמו"ר לביתו, עם עוד הרבה בחורים, בביתו ישבנו סמוך לאדמו"ר, הסעודה התחיל בלעדיו היות שהוא כבר אכל דגים אצל הקידוש ולא אכל עוד הפעם, לאורחים נתנו דגים, הרבי הגיע אחר הדגים, נטל את ידיו, ואכלו אייער מיט צוויבל וכבד, מכל המאכלים נתן שיריים, אח"כ הביאו להרבי פצעי וחילק שיריים, אח"כ אכלו קאשע (טשולנט), אח"כ סיפר סיפורי צדיקים, וחילקו אח"כ כוסות יין ללחיים, וכולם הלכו ללחוץ את ידיו לומר לחיים ולשלום, ואנו האורחים מירושלים (ארה"ב), שאל את ייחוסינו ובירך אותנו בזיווג הגון בקרוב, לאחר ברהמ"ז הלכנו משם לחיים ולשלום.

לשל"ס הלכתי למודזיץ, היה שם ציבור קטן, קצת פארענצ'עס עם כמה בחורים, ועשרים זקנים סביב השלחן, האדמו"ר כיבד כולם עם זמירות וכל אחד זימר המוזשיצע ניגון שהוא אוהב, אח"כ שמענו הבדלה מהאדמו"ר ושמענו מאדזשיצע המבדיל, והלכנו משם לחיים ולשלום, תיכף אח"כ לקחנו את חפצינו והלכנו לתחנת האוטובוסים, ונסענו הביתה לירושלים עיה"ק.

אגב, זו לא היה הפעם ראשונה שנסעתי לבני ברק על שבת, הפעם ראשונה היה בחודש אלול, ישנתי ואכלתי אצל בערל שטרן מסקולען, והייתי קבלת שבת אצל ר' חיים קנייבסקי, אמרתי לו גוט שבת אחר התפילה, והייתי אצל העריכות השולחנות, של אדמור"י ויזניץ, בבוקר התפללתי ותיקון באיצקוביץ שטיבלאך, ואח"כ הלכתי לומר גוט שבת למרן גדול הדור הגראי"ל שטינמן זצוק"ל, בלא זה לא הייתי זוכה לראותו, של"ס הייתי אצל האדמו"ר מנדבורנא, בפעם ההוא הייתי שם עם חנא פאפנהיים ויוסף נחמיה טויב.
משהלע
שר שלשת אלפים
תגובות: 3051
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יולי 02, 2017 2:01 pm

• ציטיר

תגובה דורך משהלע »

זיך צו באלעקן.
שרייב תגובה

צוריק צו “זכרונות”