אברהם משה בן גיטל קליינערמאן - בחור אין אר"י ווערט געזוכט זינט תשפ"ב

אחראי: יאנאש

אוועטאר
Jhon
שר שלשת אלפים
תגובות: 3499
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג אקטאבער 19, 2009 7:57 pm

Re: בחור אין אר''י ווערט געזוכט שוין איבער צוויי און א האלב חדשים !!

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך Jhon »

שנעלער האט געשריבן:
רק להתענג האט געשריבן:
Jhon האט געשריבן:
Gevald Geshrigen האט געשריבן:אויף יענעם בלאג שטייט אז מען האט געטראפן קליידער וואס מען גייט געבן פאר די הונט צו קאמפערן מיט זיין וועש פונדערהיים
עס שטייט נישט פארוואס מען טראכט אז דאס איז עס בלויז אז אויב יא קען זיין אז דער וואס האט זיכער געמאכט ער ווערט פארשוואונדן האט אים דארט פארשטעלט/קאמופלאדזשירט
קען זיין אז דאס האט געמאכט אן עקסייטמענט

דאס האט מען געטראפן דערנאך וואס הינדרעטער וואלאנטירן און פאליציי האבן זיך ארויסגעלאזט זיכן אין מירון גופה, דאן האט מען געטראפן צפון פון ציון רשב"י אין די בערג, חסידישע וועש מיט באגראבענע איבערבלייבענישן... (כ'ווייס נישט צו ס'איז מענטשליכע...)
F220622DC21-scaled.jpg

F220622DC10-scaled.jpg

F220622DC06-scaled.jpg

השם ישמרנו

פון ווען איז די אפדעיט?

כ'מיין מוצאי שב"ק
https://www.prog.co.il/threads/%D7%94%D ... t-10762694
אוועטאר
Jhon
שר שלשת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך Jhon »

מיט א געשמאק האט געשריבן:
Jhon האט געשריבן:
Gevald Geshrigen האט געשריבן:אויף יענעם בלאג שטייט אז מען האט געטראפן קליידער וואס מען גייט געבן פאר די הונט צו קאמפערן מיט זיין וועש פונדערהיים
עס שטייט נישט פארוואס מען טראכט אז דאס איז עס בלויז אז אויב יא קען זיין אז דער וואס האט זיכער געמאכט ער ווערט פארשוואונדן האט אים דארט פארשטעלט/קאמופלאדזשירט
קען זיין אז דאס האט געמאכט אן עקסייטמענט

דאס האט מען געטראפן דערנאך וואס הינדרעטער וואלאנטירן און פאליציי האבן זיך ארויסגעלאזט זיכן אין מירון גופה, דאן האט מען געטראפן צפון פון ציון רשב"י אין די בערג, חסידישע וועש מיט באגראבענע איבערבלייבענישן... (כ'ווייס נישט צו ס'איז מענטשליכע...)
F220622DC21-scaled.jpg

F220622DC10-scaled.jpg

F220622DC06-scaled.jpg

שוידערליך....

די וועש ווייסטו יא צו ס'איז מענטשליכע?
כ'מיין וואס דען?...

אהה מען זעהט קלאר לאנגע הויזן, העמעד, אינטער וועש, ציצית... ס'דא וואס זאגן אין בני ברק טרעפט מען אסאך אזעלכע וועש ביי יעדעם צווייטן מיסט קאסטן...
כ'קען מיך נישט אויס, ס'זעהט דיר אויס א מענטשליך ביין? ענדערש פון א טורקי
און ווי זענען די רעשטע...?
לאמיר ווארטן צו הערן וואס די אויספארשינגען וועלן זאגן, צו עס איז זיינע... כ'מיין היינטצוטאגס קען מען גאנץ שנעל וויסן דורך דנ"א
לעצט פארראכטן דורך Jhon אום מאנטאג יוני 27, 2022 12:49 am, פארראכטן געווארן 1 מאל.
אוועטאר
קאמעץ בארד
שר האלפיים
תגובות: 2775
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אקטאבער 05, 2021 5:51 pm

• ציטיר

תגובה דורך קאמעץ בארד »

קוקט מיר אויס ווי איין בילד צווישן צענדליגער.
כ'גלייב נישט אז דאס ווייזט אז מ'האט עפעס געטראפן.
ס'ווייזט אבער יא אז מ'האט זיך ענדליך גענומען זוכן ערנסט.
אוועטאר
Jhon
שר שלשת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך Jhon »

קאמעץ בארד האט געשריבן:קוקט מיר אויס ווי איין בילד צווישן צענדליגער.
כ'גלייב נישט אז דאס ווייזט אז מ'האט עפעס געטראפן.
ס'ווייזט אבער יא אז מ'האט זיך ענדליך גענומען זוכן ערנסט.

כ'מיין ביסט גערעכט, אויך פון די מודעות ווייטער קוקט אזוי אויס
אוועטאר
Jhon
שר שלשת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך Jhon »

אמו של מוישי קליינרמן שנעדר כבר שלושה חודשים בריאיון מיוחד: "איפה הילד שלי?"
מוישי קליינרמן יצא לפני שלושה חודשים לקבר הרשב"י במירון ומאז נעלמו עקבותיו. בשבועות האחרונים מנהלת אמו גיטי מסע תקשורתי כדי לדרבן לפעולה את המשטרה, שלטענתה לא עושה מספיק. קליינרמן: "למה אני צריכה לצרוח בכל מקום? אני רוצה לדעת מה עם הילד שלי"

לפני כ־17 שנים, כשגיטה (גיטי) קליינרמן היתה בהריון השני, עברו שמואל בעלה והיא, ובתם הבכורה, להתגורר בעיר החרדית מודיעין עילית, הסמוכה למודיעין.
גיטי קליינרמן. "רוצה לראות מעשים בשטח"
למעלה מ־16 שנים לאחר מכן, כששמואל וגיטי הורים לשמונה ילדים, נעלם בנם השני, מוישי, הנער שנשאה אמו ברחמה כשרק נכנסו לדירתם החדשה בעיר.
כבר למעלה משלושה חודשים וחצי מאז נעלמו עקבותיו של מוישי, אחרי ששהה מספר ימים, באישור הוריו, באיזור הר מירון, לשם נסע על מנת לבקר בקברי צדיקים – פעילות שאהב מאוד מאז שהיה נער צעיר.
בימים אלה, לאחר שהתייאשה לדבריה מאוזלת ידה של משטרת ישראל בטיפול בהיעדרותו, הגבירה האם, שביום־יום עובדת כיועצת תזונה ואורח חיים בריא, את מאמציה לחפש קצה חוט שיוביל את בני המשפחה לאיחוד מחדש עם מוישי, דבר שהיא מאמינה בכל ליבה שיקרה בסופו של דבר.

בריאיון גלוי ופתוח, היא משתפת השבוע את "ידיעות מודיעין" בתקופה הקשה שעוברת המשפחה, ומספרת על שגרת חייה הבלתי נתפסת מאז נותק הקשר עם מוישי, בשעת בוקר מוקדמת של 4 באפריל השנה.
הטלפון האחרון
"מוישי הוא ילד שתמיד היה הכוכב שלנו, נער שמח וטוב לב, שאוהב להיות בכל אירוע, לגעת בכל דבר, להתעניין, להיות פעיל", מספרת קליינרמן. "הוא באמת ילד שממיס לבבות, וכל מי שמכיר אותו ושמע עליו, ויש המון אנשים כאלה, הוא נגע בליבו באיזשהו שלב. מוישי שלנו הוא ילד שאוהב את כולם ושמח עם כולם, ומכבד את כולם".
על פי ציר הזמן שמשרטטת אמו, כמה ימים לפני שנותק הקשר עימו, בילה מוישי בהר מירון, כולל במתחם המוכר של קבר רבי שמעון בר יוחאי (הרשב"י).
"הוא נסע לשם ביום שישי בבוקר, היום הכי רגיל שיכול להיות, והוא הודיע לנו ערב לפני, ביום חמישי, שהוא יוצא מהישיבה שלו בירושלים ונוסע לצפון", משחזרת האם. "הוא אמר שהוא רוצה לנסוע למירון. צחקנו בטלפון, הכל היה ברוח טובה ואפילו ביקשנו ממנו להתפלל עלינו בקבר הרשב"י. לא חלמנו שדבר כזה מוזר ונוראי יקרה, לא היה שום דבר חריג בהתנהגות שלו".
הוא נהג להסתובב לבדו ברחבי הארץ?
"בהחלט, הוא נער שאוהב להתפלל בקברי צדיקים, להגיע למעיינות בכל מיני אתרים, כמו בני נוער דתיים וחרדים אחרים בגילו, להיות במקומות קדושים. הוא נסע על בסיס קבוע לכותל, לחברון, לקבר דוד המלך.
היעד הידוע האחרון. קבר הרשב"י
זו הייתה גם התוכנית באותו סוף שבוע שבו הוא נסע למירון. הוא תכנן להעביר שבת באווירת קדושה, ליהנות. שלחנו אותו בשיא הכיף. זה ילד אחראי מאוד, שיש לו טלפון ודואג להיות איתנו בקשר, אף פעם לא חלמנו על זה שהוא ייעלם יום אחד".
מסיבה זו בדיוק סבורים הוריו של מוישי, בני משפחתו וחברים, כי לא ייתכן שהוא הסתבך בעניין אסור או פלילי.
"מוישי הוא ילד שזרם עם החיים, לקח כל דבר בקלות, לכן אנחנו כל כך המומים וכל כך בהיסטריה", אומרת קליינרמן. "לא הייתה שום סיבה שזה יקרה. הבית שלנו הוא בית פתוח, מאפשר, וחם ותומך, ומוישי יודע שאפשר לדבר על הכל, ללא חשש. לא הייתה שום סיבה שמוישי ירצה מרצונו לצאת מהבית ולהיעלם. ההיפך הוא הנכון, הוא ילד אחראי מאוד".
"מישהו מחזיק אותו"
מאז היעלמותו של הבן, משתדלים בני משפחת קליינרמן, ובמיוחד גיטי האם, לעשות הכל במטרה לאתר סימן חיים ממנו, ובמקביל להתאמץ ולקיים שגרת חיים מסודרת ככל האפשר, משימה שנראית בלתי אפשרית.
"בהתחלה, בימים ובשבועות הראשונים של ההיעלמות, לא היה לנו סדר יום קבוע, ובאופן טבעי היה בלגן והמון היסטריה ופחד, אבל בשלב מסוים הבנתי שאם אני רוצה לשרוד, אני חייבת להכניס את הבית לסדר יום", מספרת קליינרמן.
מה זה אומר? איך מתחיל ואיך מסתיים כל יום אצלכם?
"עם כל הקושי שבדבר, אם אין משהו בהול, אני מתחילה לעסוק בנושא רק אחרי שכל הילדים יצאו למסגרות החינוך והלימוד שלהם. כשהילדים חוזרים הביתה, בערב ובבית ובסופי שבוע, אנחנו דואגים לדבר איתם כל הזמן, ולשתף בתחושות שלנו, קשות ככל שיהיו".
מה אתם אומרים לילדים? איך מסבירים לאחים ולאחיות הצעירים שאח שלהם פשוט נעלם?
"אני לא מפרטת יותר מדי, אבל אני אומרת לילדים שאנחנו לא בחרנו בניסיון הזה, אלא שנבחרנו לעבור אותו, ושזו הדרך של הקדוש ברוך הוא לבחון אותנו, ואני מבטיחה להם שאנחנו נעבור את זה כמו שצריך, ושכולנו מאמינים שזה יהיה שווה את המאמץ ואת החוויה הקשה. כמובן שבכל בוקר אני מתפללת, והשכנים והחברים מקיימים עבורנו הרבה עצרות תפילה.
"בשבועות האחרונים אנחנו גם נוסעים לא מעט ברחבי הארץ. רק השבוע עשינו שני ערבים מיוחדים לנשים, התחזקנו ביחד, בכינו יחד, והתפללנו שמוישי שלנו יחזור בריא ושלם אלינו.
"בשבוע הבא בנות בסמינר שלימדתי אירגנו אירוע תמיכה. נתכנס יחד ונעשה מעשה בשביל מוישי. זה מרגש ומחזק אותנו מאוד. יש גם קבוצות בכל רחבי ארץ שמתארגנות וזה מדהים, והכל כדי שמוישי יחזור הביתה".
ופעולות מעשיות? את יוצאת הרבה לשטח כדי לחפש אותו בעצמך.
"אני יוצאת לשטח מדי פעם, אבל רק כאשר יש לי איזושהי פיסת מידע, כשמישהו אומר לי, וזה קורה לא פעם, שראו מישהו שדומה לו. אני לא מחכה שנייה, אני תופסת את הרגליים ויוצאת לשם".
מה את חושבת שקרה למוישי?
"אני מאמינה שמישהו מחזיק אותו, לא נותן לו לצאת או לחזור אלינו, וזה חזק במיוחד כי אין לי שום תשובה למה הוא לא יצר שום קשר מאותו היום שהוא נעלם. לא התקבלה שום עדות אחת אמיתית לגביו, שום דבר.
"בחודשים האחרונים הגיעו כל מיני שיחות והודעות. הסתובבנו בצפון ובכל מיני מקומות, פתחנו עשרות מצלמות אבטחה באזורים בהם הוא לכאורה נראה, ולא ראינו כלום".
לילות בלי שינה
לשאלה איך המשפחה מתמודדת עם המציאות הבלתי נתפסת הזו, היא עונה: "אנחנו מאוד מאמינים, ונכון, קשה לנו, ואנחנו בוכים לא מעט, אבל אני כל הזמן אומרת לילדים שזה בסדר לבכות.
"לצד הצרה הזאת אנחנו מתחזקים יחד, מדברים על זה הרבה בבית, למרות שזה לא פשוט, ושלא מעט נטל נופל על האחות הבכורה, רק בת 18. קשה לה שיש שעות ארוכות שעול הטיפול בבית נופל עליה".
עם כל המתח הזה, את מצליחה לישון בלילות?
"עד שאני לא מגיעה למצב של קריסה מוחלטת זה לא קורה. אני נרדמת רק כשאני מותשת מכל הבחינות, כשהעיניים נעצמות מאליהן. כל לילה לפני השינה אני מנסה להרגיע את עצמי שהקדוש ברוך הוא איתנו, שהוא השותף השלישי שלנו והוא יעזור לנו, אני אומרת לעצמי שהכל בסדר, אני מתפללת עליו, אני חושבת שדברים יסתדרו, אני לא רוצה לחשוב משהו אחר".
"המשטרה ב'שאנטי'"
לצד אמונתה החזקה של קליינרמן והתקווה של כל בני משפחתו של מוישי כי תעלומת היעלמותו תיפתר, ויחד עם ההשלמה כי מדובר במבחן עליון בו עומדת המשפחה, יש זווית בפרשה לגביה קליינרמן אינה רגועה, והיא התנהלות המשטרה בסוגיית היעלמות בנה.
לפני כשבוע וחצי, אחרי לחץ כבד שהפעילה משפחתו של מוישי על גורמים במחוז צפון של המשטרה, הודיעו אנשי המחוז כי הקימו צוות חקירה מיוחד לבדיקת נסיבות היעלמותו, וכי ישקיעו מאמצים בחיפוש מידע אודותיו.
למרות ההתחייבות המפורשת, קליינרמן אינה רגועה בכלל.
"פרסמו הודעה שיגבירו את המאמצים למצוא את מוישי שלנו, אבל אלה עדיין בעיקר המון דיבורים, ואני רוצה לראות מעשים בשטח", אומרת האם. "עברו כמעט שבועיים מאז שהודיעו על הקמת הצוות, אבל אף אחד לא דיבר איתי. אני לא אמורה לנהל אותם, אלא הם אותי. מה שקורה פה הוא מטורף. התחושה שלנו מאוד לא נוחה בעניין הזה. אני מרגישה שהמשטרה מתנהלת ב'שאנטי', כאילו מדובר בחפץ ולא בילד. אני לא מבינה למה אני צריכה לצרוח בכל מקום. אני רוצה לדעת מה עם הילד שלי".
מהמשטרה נמסר בתגובה: "בעת כל דיווח או תלונה על נעדר, מבצעת המשטרה מגוון רב של פעולות תוך הפעלת אמצעים רבים על מנת לאתרו, וכך נעשה גם במקרה זה. מאמצי החקירה נמשכים כל העת, תוך קיום הערכות מצב תכופות, ובהתאם הוחלט בהנחיית המפכ"ל על הקמת צוות חקירה מיוחד בביחידה לחקירת פשעים בשומרון, לצד צוותי חקירה של אגף החקירות והמודיעין בכדי להתחקות אחר עקבותיו ולאתר את הנעדר. נמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו לאיתורו והשבתו לחיק משפחתו". ¿
פרס כספי למוסר מידע
שמואל סקט, 61, נדבן אמריקאי העומד מזה שנים בראש הקרן "עם ישראל חי", המסייעת ליהודים ברחבי ישראל, שעלה לאחרונה לארץ, נפגש בשבוע שעבר עם בני משפחת קליינרמן והכריז כי יעניק 50 אלף שקלים למי שימסור מידע אמין בעניינו של מוישי.
שמואל סקט
"נפגשתי עם שמואל וגיטי, הוריו של מוישי, ופשוט בכיתי", אומר סקט, "מדהים כמה אמונה וכמה כוחות נפש יש לאנשים האלה, ומדהים עוד יותר שיש נער, בסך הכל בן 16 וחצי, שכבר שלושה חודשים לא שמעו ממנו".
על ההחלטה להירתם לעזרת המשפחה אומר סקט: "אני לא מאמין שיש בן אדם שישמע סיפור שכזה ולא יעשה מעשה, ולכן החלטתי להקציב מהקרן שלנו סכום כסף גדול, בתקווה שמישהו מחזיק במידע על מוישי היקר, ויעביר אותו לאן שצריך.
"אפשר ליצור איתנו קשר בכל שעה, כולל בימי שבת, כי הרי זה פיקוח נפש, וכמו כולם, אני מקווה שמוישי יחזור הביתה בקרוב".
אוועטאר
נארמאליזעם
ראש הקהל
תגובות: 20734
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג נאוועמבער 10, 2019 4:52 pm
לאקאציע: אין מיין בעט

• ציטיר

תגובה דורך נארמאליזעם »

זשאן כהאב דיר א שווערע זשאב

טייטשט איבער איעדס ווארט אויף אידיש
פאקטן און געפילן זענען די גרעסטע שונאים...

די הייליגער רבי אלימלך האט מבטיח געווען אז יעדער וואס וועט העלפן זיינע אייניקלעך וועט ער מכיר טובה זיין בעולם העליון.
לייגט אריין אייער נדבה דא
פאר מער קליקט דא
אוועטאר
יז בתמוז
שר האלפיים
תגובות: 2674
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יולי 13, 2006 1:28 pm

• ציטיר

תגובה דורך יז בתמוז »

Jhon האט געשריבן:"אפשר ליצור איתנו קשר בכל שעה, כולל בימי שבת, כי הרי זה פיקוח נפש, וכמו כולם, אני מקווה שמוישי יחזור הביתה בקרוב".

Wow שטארק, א דאנק
אוועטאר
moishy56
שר עשרת אלפים
תגובות: 19747
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג נאוועמבער 10, 2013 6:36 am

Re: אברהם משה בן גיטל קליינערמאן - בחור אין אר"י ווערט געזוכט שוין איבער דריי חדשים

• ציטיר

תגובה דורך moishy56 »

בית המשפט הטיל צו איסור פרסום על חקירת פרשת היעלמותו של הנער החרדי מוישי קליינרמן, תושב מודיעין עילית שנעדר מזה כשלושה חודשים.
.

טעקסט בלויז די ווארט INFO צו 718-480-0545 און מען ארלעדיגט דיר א פאלעסי #קהלייף
אוועטאר
ויתן לך
שר חמשת אלפים
תגובות: 5189
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יאנואר 03, 2011 4:35 pm
לאקאציע: ביים סידור'ל פאר הבדלה

Re: אברהם משה בן גיטל קליינערמאן - בחור אין אר"י ווערט געזוכט שוין איבער דריי חדשים

• ציטיר

תגובה דורך ויתן לך »

הלל ביטון רוזן: המשטרה עצרה חשוד במעורבות היעלמות הנער מוישי קליינרמן. הערכה שהנער עדיין בארץ ולא יצא את גבולות המדינה.
אוועטאר
זענדל
שר האלף
תגובות: 1225
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג סעפטעמבער 02, 2014 5:41 am

• ציטיר

תגובה דורך זענדל »

WhatsApp-Image-2022-06-28-at-13.19.50-752x1024.jpeg
WhatsApp-Image-2022-06-28-at-13.19.50-752x1024.jpeg (98.31 KiB) געזען 4123 מאל
moishy56 האט געשריבן:בית המשפט הטיל צו איסור פרסום על חקירת פרשת היעלמותו של הנער החרדי מוישי קליינרמן, תושב מודיעין עילית שנעדר מזה כשלושה חודשים.
"וְכָל הֶחָרָשׁ וְהַמַּסְגֵּר לֹא נִשְׁאַר זוּלַת דַּלַּת עַם הָאָרֶץ"
בעלזא אייניקעל
שר חמש מאות
תגובות: 828
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך סעפטעמבער 30, 2020 5:56 am

• ציטיר

תגובה דורך בעלזא אייניקעל »

רץ בווצאפ
אטעטשמענטס
62bacc914f9755201.jpg
62bacc914f9755201.jpg (84.51 KiB) געזען 4048 מאל
אוועטאר
וואס עפעס?
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4102
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יוני 05, 2014 11:31 pm

• ציטיר

תגובה דורך וואס עפעס? »

זענדל האט געשריבן:
WhatsApp-Image-2022-06-28-at-13.19.50-752x1024.jpeg
moishy56 האט געשריבן:בית המשפט הטיל צו איסור פרסום על חקירת פרשת היעלמותו של הנער החרדי מוישי קליינרמן, תושב מודיעין עילית שנעדר מזה כשלושה חודשים.

וואס ווילן זיי באהאלטען ?
אוועטאר
סטיטשינער
שר עשרים אלף
תגובות: 22676
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יאנואר 05, 2017 3:49 pm
לאקאציע: 50°18′N 21°4′E

• ציטיר

תגובה דורך סטיטשינער »

מען האט ארעסטירט א סוספעקט אינעם קעיס, עפעס וואס די פאליציי געט איבער איז א פרישע ליכט אויף די גאנצע פרשה און פירט די אינוועסטיגאציע אין א פרישע ריכטונג.

--

זייער א נארמאלע זאך אין די מדינה אז מען באהאלט פרטים ביז די אינוועסטיגאציע איז פארטיג.
שפאנט'ס מיט ווארטונג

די רעוואלוציע איז אין פילן שוואנג

טראגטס עס ארויס פון דא!
אוועטאר
מיטל מזרח ווינטל
שר חמש מאות
תגובות: 604
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג אוגוסט 18, 2019 7:26 am

• ציטיר

תגובה דורך מיטל מזרח ווינטל »

אין דער בקשה אויפן צו איסור פרסום שרייבן זיי געוויסע חשדות וואס זיי האבן און דעריבער פארלאנגען זיי א צו איסור פרסום וואס איז טאקע באשטעטיגט געווארן.
אוועטאר
Thank you
שר שמונת אלפים
תגובות: 8036
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג אוגוסט 31, 2015 5:38 pm

• ציטיר

תגובה דורך Thank you »

@TheBelaaz:
BREAKING: Israeli Police arrested a man related to the
disappearance of 16 year old Moshe Kleinerman who has been missing
for around 100 days. There is a gag order on additional details.
Reports say that police believe he is still alive and in Israel —
Updates to follow.
אוועטאר
א געשעפט האב איך
שר חמש מאות
תגובות: 999
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יולי 04, 2021 7:37 am
לאקאציע: אין געשעפט

• ציטיר

תגובה דורך א געשעפט האב איך »

דאס מיינט אז איינער האט אים געקידנעפט?

#שוידערליך
זאלציג
שר חמישים ומאתים
תגובות: 257
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג פעברואר 21, 2022 11:01 pm

• ציטיר

תגובה דורך זאלציג »

ס'ווערט נאר מער שרעקעדיג.
ביטע אויך איבערטייטשן אין אידיש.
באקומט בחינם $1800 פוינטס
https://www.referyourchasecard.com/21o/XA5FHOTRI6
אוועטאר
טשעירמאן
שר האלף
תגובות: 1729
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יוני 24, 2013 12:24 pm
לאקאציע: אויפן באלעמער

• ציטיר

תגובה דורך טשעירמאן »

א געשעפט האב איך האט געשריבן:דאס מיינט אז איינער האט אים געקידנעפט?

#שוידערליך

אזוי צו אזוי איז דא צו וויינען
- א בחור לאזט זיך נישט הערן און מען באמערקט ניטאמאל
- מען ווייסט שוין יא אז דער בחור פעלט (און אנפאנג) און מען זוכט א שוואכע זיכעריי
- ווער ווייסט וויפיל נשמות וואס דרייען זיך ארום אונז און מען קוקט זיך ניטאמאל אום אויף זיי...
מען דארף וויסן מיט יעדעס ביסל אידישקייט בתמימות ובפשטות ממש זענען מיר אזוי ווי מלאכי מעלה (גליון דורשי יחודך תמוז פ''ג)
צענטעריסט
שר חמישים ומאתים
תגובות: 394
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אוגוסט 20, 2020 1:10 pm

• ציטיר

תגובה דורך צענטעריסט »

עס איז ווייטאגליך ווי לאנג עס האט גענומען פאר די מידיע צו אנהייבן צו מאכן א מצב, וואס דאס האט קלאר געטריבן די פאליציי צו אנהייבן נעמען שריט

איך ווייס נישט וואס די מציאות איז, אבער די באריכטן דערווייל זענען א אנדייטונג אויף סיי וואס וואלט איך געזאגט אז יעדע מינוט שפעטער וואס מען האט אנגעהויבן רידערן איז געווען פיקוח נפש ממש! - סיי ווי אזוי די געשיכטע ענדיגט זיך ודי
אוועטאר
פעיק ניוז
שר עשרים אלף
תגובות: 24206
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יוני 13, 2017 8:49 pm
לאקאציע: אנאנימע סאורסעס

• ציטיר

תגובה דורך פעיק ניוז »

וואס איז אבער פשט פון דאס וואס יענער דארט זאגט אז די פאליציי האט נישט געוואוסט וואס ער וויל פון זיי?
עס איז מיר בעסער צו זיין אן אנעדיוקעטעד חכם ווי איידער אן עדיוקעטעד טיפש
אוועטאר
צעטל קלעבער
שר האלף
תגובות: 1739
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג נאוועמבער 25, 2021 4:15 am
לאקאציע: בני ברק

• ציטיר

תגובה דורך צעטל קלעבער »

פעיק ניוז האט געשריבן:וואס איז אבער פשט פון דאס וואס יענער דארט זאגט אז די פאליציי האט נישט געוואוסט וואס ער וויל פון זיי?

מן הסתם ווייסן זיי אז ער ווערט געהאלטן דורך איינעם רח"ל
אוועטאר
חרבונא
שר האלף
תגובות: 1336
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג מארטש 22, 2022 1:23 pm

• ציטיר

תגובה דורך חרבונא »

בעלזא אייניקעל האט געשריבן:רץ בווצאפ

יעדן טאג קומט א צווייטע משוגענער מיט א חלום אז ער האט אים געזען, דעיס מיינט נישט גארנישט
ווארטן מיר צו הערן מער פרטים פון דער פאליציי
סטאביליטעט איז די וויכטיגסטע זאך פאר עקאנאמיע - פארטייען, פרעזידענטן, דעמאקראטיע און עלעקשאנס האבן מיט דעם קיין שייכות נישט, און אז דו זיכסט פרוף קוק אויף כינע...
אוועטאר
חרבונא
שר האלף
תגובות: 1336
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג מארטש 22, 2022 1:23 pm

• ציטיר

תגובה דורך חרבונא »

דער מאמע אין א מעסעדזש צו פארשידענע וואס פרעגן איבער די שמועות פון די פאליציי: מיר לייגן נישט צופיל האפענונג אויף דעם ארעסט, איך שפיר נאכאלץ אז מושי לעבט און אז גאר אין נאנטן וועט ער זיין מיט אונז.

הלוואי זאל זי זיין גערעכט.
סטאביליטעט איז די וויכטיגסטע זאך פאר עקאנאמיע - פארטייען, פרעזידענטן, דעמאקראטיע און עלעקשאנס האבן מיט דעם קיין שייכות נישט, און אז דו זיכסט פרוף קוק אויף כינע...
פעיפער ספרעי
שר חמש מאות
תגובות: 955
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יאנואר 05, 2020 5:14 pm

• ציטיר

תגובה דורך פעיפער ספרעי »

נאר איך בין דער נער דא און פארשטיי נישט וואס מען רעדט דא ברמז ?
אוועטאר
גברא דקפדנא
שר חמש מאות
תגובות: 994
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג נאוועמבער 17, 2020 4:59 pm

• ציטיר

תגובה דורך גברא דקפדנא »

פעיק ניוז האט געשריבן:וואס איז אבער פשט פון דאס וואס יענער דארט זאגט אז די פאליציי האט נישט געוואוסט וואס ער וויל פון זיי?

ווארשיינליך האבן זיי נישט געוואוסט פון וואספארא קעיס עס רעדט זיך
שרייב תגובה

צוריק צו “אקטועלע נייעס”